Навіть перші загиблі мобілізовані не спонукають росіян до протесту — Die Welt

Поділитися
Навіть перші загиблі мобілізовані не спонукають росіян до протесту —  Die Welt © Flickr/Bradjward
Кремлю вдається мобілізувати потрібну кількість чоловіків, однак ціна є високою, а віра в Путіна похитнулася. 

Минуло три тижні відтоді, як російський автократ Владімір Путін закликав до так званої «часткової мобілізації», щоб компенсувати свої втрати у війні проти України. За західними оцінками, там загинуло або було важко поранено до 90 тисяч російських військових. Офіційні російські втрати значно нижчі. Про підсумки цих тижнів пише видання Die Welt.

Але що державна влада зараз визнає вперше, так це те, що серед загиблих є перші військові, яких відправили на фронт у рамках мобілізації. 

«На жаль, призовна комісія підтвердила загибель п'ятьох південноуральців, які були призвані Коркінським військкоматом. Сумуємо разом з рідними», — йдеться в короткому повідомленні прес-служби губернатора Челябінська.

Крім виплат через втрату годувальника, сім'ям пообіцяли один мільйон рублів, тобто близько 16 тисяч євро за сьогоднішнім курсом. Як повідомили BBC Russian родичі загиблих, чоловіків відправили на фронт без жодної підготовки приблизно через тиждень після призову. Російські ЗМІ повідомляли про щонайменше 20 інших чоловіків, які померли, навіть не потрапивши на передову: від серцевих нападів або самогубств.

В РФ тривають протести, у багатьох містах підпалюють призовні комісії, настрої в суспільстві депресивні. І про це повідомляють навіть державні соціологічні інститути, зокрема московський ФОМ: 69 відсотків росіян відчувають тривогу.

За даними незалежного соціологічного інституту  «Левада», дві третини росіян бояться «загальної мобілізації». Але в цілому російське суспільство, здається, змирилося з мобілізацією і війною.

У п'ятницю президент Росії Володимир Путін заявив про мобілізацію вже 222 тисяч чоловіків, що становить понад дві третини від потрібної. У найближчі два тижні «мобілізаційні заходи» будуть завершені. Розширення не планується. Цій заяві Путіна більшість росіян, ймовірно, не повірить.

Адже Кремль упродовж місяців обіцяв, що мобілізації не буде. Насправді призивають чоловіків усіх вікових груп, і навіть державні пропагандисти зараз критикують «перегини мобілізації» — однак поки що вона триває.

Адаптація замість протесту

У «часткову мобілізацію» певних груп людей, схоже, вже ніхто не вірить, повзуча загальна мобілізація давно йде на повну. Правозахисники з Москви та Санкт-Петербурга повідомляють про масштабні рейди на станціях метро, де чоловікам масово виписують повістки. Сотні тисяч уже втекли з країни, у тому числі приблизно 30% ІТ-працівників.

Проте наразі бажання росіян протестувати практично не зросло. Схоже, що їх девіз — пристосування замість протесту. Війна і мобілізація сприймаються як те, що вже неможливо змінити.

Тих, хто був призваний до війська, мусять забезпечувати найнеобхіднішим їх родини,  адже багато новобранців не забезпечені ані взуттям, ні спорядженням. Гроші для них збирають у групах Telegram, вдалі збори підкріплюють світлинам щасливих чоловіків.   Розмов «про політику», як і про те, що чоловіків взагалі призивають, уникають.

Подібне і в бізнесі. Великі компанії та державні установи намагаються якось пристосуватися до ситуації. Водночас, важливих працівників намагаються «зарезервувати», тобто захистити від призову, натомість мобілізувати працівників, без яких можна бодай тимчасово обійтися — щоб не втратити хороші контакти з адміністрацією та держзамовлення.

«Забронювати» можна спеціалістів зі 195 професій, у тому числі в ІТ-сфері. Але ніхто не може гарантувати, що їх врешті-решт не призвуть.

Російські компанії шукають нових співробітників

Це має неочікуваний побічний ефект. Хоча в Росії наразі і не воєнна економіка, однак російські компанії починають звертати увагу на жінок і претендентів старше 50 років, пише хедхантер Ольга Шамбер в статті для російського видання Forbes. 

«Загалом компанії будуть змушені бути більш гнучкими», — говорить вона.

Експерти очікують, що мобілізація зашкодить економіці в довгостроковій перспективі. Згідно з прогнозами фінського науково-дослідного інституту BOFIT, якщо один мільйон чоловіків будуть призвані в армію, а ще 300 000 емігрують, це вилучить з ринку праці щонайменше 7% працездатних чоловіків віком до 39 років.

Проректор Московського російського економічного університету Максим Буєв говорить про мобілізацію як про «податок на розвиток економіки». Це може коштувати російській економіці втрати близько 0,5 процентного пункту ВВП. Цей ефект додасться до рецесії, спричиненої війною та санкціями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі