Напівпровідникова війна переживе Трампа та Сі – The Economist

Поділитися
Напівпровідникова війна переживе Трампа та Сі – The Economist Напівпровідникова війна почалася до президентства Трампа і, ймовірно, буде тривати довше © economist.com
Промислове лідерство США найбільш безпосередньо стикається з китайськими амбіціями наддержави.

Торгова війна, яку веде президент США Дональд Трамп, пахне старомодністю. Мита є основною зброєю. Основне поле битви – ринки сталі та автомобілів. Президента турбують фабрики і фермери. І його особисті відносини з світовими лідерами можуть впливати на підписання або розірвання угод. Тому основна увага прикута на саміті G20 прикута до зустрічі Трампа і лідера КНР Сі Цзіньпіна, пише The Economist у свіжому випуску.

Тим не менш торгові війни, переважно між США і Китаєм, це війна XXI століття з технологіями. Вони охоплюють усі, від штучного інтелекту до мережевого обладнання. Основне поле битви – напівпровідникова індустрія, де промислове лідерство США найбільш безпосередньо стикається з китайськими амбіціями наддержави. І що б не говорили Трамп і Сі під час саміту "Великої двадцятки", цей конфлікт переживе їх обох. Це пов'язано з тим, що комп'ютерні чіпи є основою цифрової економіки і національної безпеки. Автомобілі перетворилися на комп'ютери на колесах. Банки – це комп'ютери, які переміщують гроші. Армії б'ються, використовуючи напівпровідники нарівні зі сталлю. Компанії США та її союзників, таких як Південна Корея і Тайвань, домінують в передових галузях промисловості. Китай, навпаки, як і раніше покладається на імпорт чіпів. Він витрачає більше грошей на імпорт напівпровідників, ніж на нафту. У списку 15 найбільших компаній з виробництва напівпровідників немає жодного китайського назви.

До того, як Трамп зайняв посаду президента США, Китай робив все можливе, щоб наздогнати американську промисловість. У 2014 уряд Пекіна анонсував створення інвестиційного фонду в 150 мільярдів доларів для поліпшення вітчизняної промисловості. Напівпровідники займають центральне місце в китайській стратегії розвитку "Зроблено в Китаї 2025".

Прагнення Китаю до створення власної напівпровідникової індустрії турбувало попередника Трампа. Барак Обама в 2015 заборонив компанії Intel продавати в КНР деякі чіпи. Білий дім у той час рекомендував вжити заходів проти китайського фінансування та передачі технологій туди. Інші країни також стурбовані. Тайвань та Південна Корея проводять політику, спрямовану на припинення покупок вітчизняних напівпровідникових компаній китайськими фірмами, а також витоку інтелектуальної власності.

Хоча напівпровідникова війна почалася ще до Трампа, під час його президентства вона посилилася. Але дещо змінилося. По-перше, Америка усвідомила, що її технологічну перевагу дає їй владу над Китаєм. Білий дім розглядає посилення заходів експортного контролю. По-друге, мотивація Китаю до самозабезпечення напівпровідниками зросла. Технічні гіганти Alibaba, Baidu і Huawei гребуть гроші на мікрочіпи. І Китай показав, що може перешкодити американським компаніям.

Жодна з країн не збирається відступати від своїх інтересів. У Америки є обґрунтовані побоювання з приводу наслідків китайського виробництва напівпровідників для національної безпеки із-за ризику кібератак з боку Китаю. Америці варто співпрацювати зі своїми союзниками в Європі та Азії, щоб протистояти недобросовісній китайській практиці (наприклад, розкрадання інтелектуальної власності) у Всесвітній торговельній організації, а також обмежити внутрішні інвестиції Китаю, коли це виправдано питаннями безпеки. Також необхідно сприяти вітчизняним інноваціям. І третє – підготуватися до майбутнього, в якому китайські напівпровідники більш потужні і популярні. Це передбачає, серед іншого, розробку належних процедур тестування для забезпечення безпеки продуктів китайського виробництва і посилення стандартів обробки даних. Такі заходи не будуть на порядку денному на G20. Але вони зроблять багато для формування світу в наступні роки.

У п'ятницю, 30 листопада, стартує саміт G20 в Аргентині. Однією з найбільш очікуваних зустрічей на саміті є переговори Трампа і лідера КНР Сі Цзіньпіна. Між США і Китаєм з весни триває торгова війна, пов'язана з введенням нових мит. Китай раніше заявив, що він не допустить, щоб в підсумкових документах містилися положення, які ущемляють інтереси Пекіна, "хоч КНР займе відкриту і конструктивну позицію". У листопаді Трамп виявив бажання закінчити торгову війну з Китаєм і попросив головних секретарів кабінету написати потенційний договір, що буде означати перемир'я в торгових конфліктах. Найімовірніше, нова торгова угода буде обговорюватися під час саміту "Великої двадцятки".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі