Напад росіян на корабель неподалік берегів Туреччини перевіряє рішучість Ердогана – Reuters

Поділитися
Напад росіян на корабель неподалік берегів Туреччини перевіряє рішучість Ердогана – Reuters Російські морські піхотинці на судні Sukru Okan © Скріншот Youtube
Мовчання Анкари є дивним для аналітиків

Напад російських військових на судно Sukru Okan біля берегів Туреччини приносить війну Росії в Україні до іншого кордону НАТО та підвищує ставки – оскільки Анкара намагається переконати Москву повернутися до зернової угоди (про безпечний експорт українського зерна) на тлі ескалації у Чорному морі. Озброєні морські піхотинці здійснили 13 серпня  наліт на турецьке судно з гелікоптера за 60 км від північно-західного узбережжя Туреччини, в міжнародних водах, неподалік Стамбула. У Москві назвали це інспекцією перед відплиттям судна до України.

Туреччина, друга за чисельністю збройних сил країна НАТО, не зробила жодних публічних коментарів щодо інциденту. Аналітики кажуть, що це перевірка рішучості президента Реджепа Тайїпа Ердогана підтримувати добрі відносини з президентом Росії Владіміром Путіним, якого він запросив до Туреччини цього місяця, щоб обговорити відновлення зернової угоди за посередництва ООН, зазначає Reuters.

Представник міністерства оборони Туреччини на умовах анонімності повідомив, що Анкара розслідує рейд у Чорному морі, але не надав жодних подробиць. 

«Цей тип агресії, що здійснюється так близько до Стамбула, залишився без контролю і не поважає загальних прав Туреччини. Мовчання Анкари є дивним, але показує, що вона все ще розраховує на візит Путіна і повернення до зернової угоди», – сказав Йорук Ісік, геополітичний аналітик зі Стамбула, який працює в консалтинговій компанії Bosphorus Observer.

Чорне море і турецькі протоки є основним маршрутом, яким Україна і Росія – два найбільші світові виробники сільськогосподарської продукції – виходять на світові ринки. Зараз Росія і Україна заявили, що будуть розглядати кораблі, які наближаються до портів одна одної, як судна, що можуть потенційно мати військове призначення.

Айдін Сезер, колишній турецький дипломат і зовнішньополітичний аналітик з Анкари, заявив, що огляд Росією судна Sukru Okan під прапором Палау технічно відбувався в зоні бойових дій, незважаючи на попередження Москви і Києва щодо кораблів. З огляду на те, що Туреччина відправила в Україну ударні дрони та іншу зброю, одночасно заявляючи про свій нейтралітет у війні, «для Туреччини дуже складно знайти свій голос у цьому питанні», – сказав він.

Туреччина позиціонує себе як країна, що сприяє будь-яким мирним переговорам між Україною та Росією. Вона виступила проти російського вторгнення, а також проти західних санкцій проти Москви, і посилила економічну співпрацю з Росією під час війни. Росія не коментувала потенційний візит Путіна, хоча Туреччина неодноразово просувала цю ідею, в тому числі під час телефонної розмови лідерів 2 серпня.

9 серпня Рада національної безпеки Туреччини, під керівництвом президента Ердогана, закликала Росію та Україну негайно сісти за стіл переговорів та «закінчити війну». У Раді нацбезпеки проаналізували, що подальша ескалація у регіоні, яка продовжилася ударами українських морських дронів по російських кораблях, матиме негативні наслідки для турецької держави. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав Ердогана «єдиною в світі людиною», яка може переконати Росію повернутися до зернової угоди, що дозволяла безпечно вивозити українське зерно з чорноморських портів. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі