Нафтові санкції проти Росії створюють все більші проблеми Кремлю – Reuters

Поділитися
Нафтові санкції проти Росії створюють все більші проблеми Кремлю – Reuters © Die Welt
У Москви є проблема, що суттєво заважає продавати нафту до Азії, а вирішення її – немає

Один з найприбутковіших маршрутів торгівлі російською нафтою – Азія – з моменту введення західних санкцій через війну в Україні стикається з серйозними проблемами. Вони пов’язані з недоліками оплати у валюті відмінній від долара. Короткострокового рішення на горизонті не видно – спроби знайти альтернативу долару наштовхнулися на труднощі конвертації, а також політичні перешкоди, зазначає Reuters.

Проблеми загострилися, коли в липні Індія, яка стала найбільшим покупцем російської нафти, що постачається морським шляхом, наполягла на оплаті в рупіях, і торговельна діяльність ледь не розвалилася, повідомляють три джерела, знайомі з цим питанням.

Джерела, які побажали залишитися анонімними, повідомили, що російські постачальники нафти не можуть укладати угоди в індійських рупіях через неофіційні вказівки російського центрального банку – він не прийматиме цю валюту. За словами іншого джерела, Росія має обмежені можливості витрачати рупії, оскільки її імпорт з Індії незначний.

Приблизно в середині серпня щонайменше дві великі російські нафтові компанії погрожували перенаправити близько десятка танкерів (до мільйона тонн нафти), які прямували до Індії, в інші пункти призначення, зазначають джерела Reuters. Як тимчасове рішення конфлікту, пов'язаного з індійськими угодами, вантажі були оплачені в комбінації китайського юаня, гонконгського долара як перехідної валюти до юаня і дирхама ОАЕ, який прив'язаний до долара США, повідомили десять торгових джерел і чиновників.

Однак проблема пошуку життєздатної альтернативи долару залишається, і ці проблеми зачіпають покупців в Африці, Китаї та Туреччині, які стали найбільшими покупцями російської нафти.

Найбільша проблема, однак, стосується Індії, яка купує понад 60% російської нафти, що постачається морським шляхом. 

Проблеми, ймовірно, загострюватимуться в міру посилення контролю за торгівлею. За останні тижні Вашингтон запровадив перші санкції проти власників танкерів, що перевозять російську нафту за ціною, вищою за західну верхню межу, що стало першим застосуванням верхньої межі з моменту її запровадження наприкінці минулого року.

Відмова від долара

За даними п'ятьох трейдерів, менше 10% російського видобутку, що становить близько 9 мільйонів барелів нафти на день, продається в доларах і євро. Російські експортери теоретично можуть використовувати цю валюту, але відмова від неї має ту перевагу, що Сполученим Штатам та іншим західним урядам буде складніше контролювати їхню торгівлю.

Альтернативи, однак, призводять до високого рівня ризику для обох сторін угоди. За даними чотирьох торгових і банківських джерел, Індія в перші місяці цього року заборгувала Росії близько 40 мільярдів доларів за нафту та інші поставки, але тепер ця сума значно менша.

Рупія – особлива проблема

Ведення бізнесу в рупіях є особливо складним для Росії. Індія заохочує витрачати рупії на своїй території і запровадила штрафні курси обміну на конвертацію рупій в інші валюти, які, за словами двох російських джерел, становлять понад 10% від суми, що конвертується.

Ситуація могла б полегшитися, якби Росія імпортувала більше товарів з Індії, які можна було б оплачувати в рупіях. Натомість Індія більше імпортує з Росії, тоді як Росія є основним імпортером автомобілів, обладнання та інших товарів з Китаю.

Згідно з даними, розміщеними на сайті міністерства торгівлі Індії, у квітні-вересні імпорт Індії з Росії сягнув 30,4 мільярда доларів, а дефіцит торгового балансу з Москвою збільшився до 28,4 мільярда доларів порівняно з приблизно 17 мільярдами доларів за аналогічний період минулого року.

Переваги юаню

Російські чиновники і керівники нафтових компаній наполягають на тому, щоб індійські покупці платили в китайських юанях, які для Росії є більш зручною валютою. Для Індії використання валюти регіонального конкурента є дуже чутливим, хоча індійські приватні нафтопереробники повернулися до юаня через відсутність інших варіантів після конфлікту на початку цього року, кажуть джерела.

Індійські державні нафтопереробники перейшли на дирхам ОАЕ, але це ускладнилося додатковими вимогами до прозорості операцій, оскільки більш жорстка позиція Вашингтона змушує уряди інших країн бути обережними.

З жовтня кілька банків ОАЕ посилили контроль над клієнтами, орієнтованими на Росію, щоб забезпечити дотримання цінового ліміту, згідно з п'ятьма джерелами в нафтотрейдингових і банківських колах.

Щонайменше два банки ОАЕ запровадили декларації про дотримання цінових обмежень для клієнтів, які займаються торгівлею російською нафтою, нафтопродуктами та сировинними товарами, повідомили джерела, не називаючи банків.

Нагадаємо, Росія скоротила експорт нафти морем до найнижчого рівня з серпня напередодні зустрічі міністрів нафти країн ОПЕК+. У цей же час стало відомо, що три великі грецькі судноплавні компанії припинили транспортування російської нафти, щоб уникнути ризику потрапити під санкції США. 

Раніше POLITICO повідомило, що Словаччина просить ЄС продовжити її звільнення від заборони на імпорт російської нафти ще на один рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі