На війні в Україні зародилася нова ідеологія Росії – Financial Times

Поділитися
На війні в Україні зародилася нова ідеологія Росії – Financial Times В Росії зародилася нова ідеологія, заснована на ксенофобії. Ілюстрація © Континент
Вона заснована на ксенофобії, ностальгії за минулим і неприязні до багатіїв.

Впродовж всього 20 століття 3 стала лабораторією однієї з найбільш радикальних ідеологічних експериментів в історії. Але от вже 25 років минуло з того часу, як комунізм зазнав невдачі, СРСР розвалився, а в російському політичному житті настав ідеологічних вакуум.

Про це на сторінках Financial Times пише російський кінорежисер Андрій Некрасов. Він додає, що якщо послухати нинішні політичні заяви, що вони здаються відлунням тих ідеологій, які протистояли одна одній в минулому столітті. Російські пропагандисти не соромляться називати опонентів влади "фашистами".

Цей термін став лайливим словом і застосовується проти України найчастіше. Однак він не означає, що хтось у Києві дійсно є прихильником фашистської ідеології.

"Фашистами називають людей, які атакують країну зовні. І не важливо, в що вони вірять. Нацистську Німеччину називали фашистами в часи Великої вітчизняної війни. Але тепер цим терміном також називають прозахідних лібералів, включно з Борисом Нємцовим", - йдеться в статті.

На початку 90-х, коли комунізм став минулим, на його місце повинні були прийти демократичні цінності. Але росіяни дуже швидко відвернулися від них через олігархів, які пустили коріння в суспільстві після сумнівної приватизації в 1990-х роках. При цьому Захід в очах росіян чомусь став співучасником цього розграбовування комуністичного суспільного майна.

На певний час російською ідеологією став консюмеризм, який виник на фоні економічного розвитку. Лише після проблем через кризу 2008 року з'явилося щось, що росіяни і Захід назвали демократією. Однак, це не була та демократія, яку б в США чи ЄС визнали аналогом своєї. Автор пише, що, приміром, лідер опозиційного руху Олексій Навальний виступає проти корупції. Але він також проти іммігрантів. Це надає йому як політичній постаті дещо "правого" відтінку, який часом плутають з "мудрістю" у внутрішній політиці.

Автор нагадує, що гасло "Росія для росіян" близьке не кожному в країні, але багато мусульман з Кавказу стали жертвами насилля через нього.

"Під час кризи в Україні вималювалися контури нової російської національної ідеології. Вона заснована на своєрідній суміші ностальгії за минулим, неприязні до олігархів, буржуазної любові до матеріальним благам і ксенофобії. А націоналістичного забарвлення їй надало відчуття росіян, що їм загрожує агресії зовні", - йдеться в статті.

Нєкрасов пише, що об'єднання через спільного ворога за всю історію Росії було найсильнішою ідеологічною традицією. Росіяни відчувають свою національну ідентичність гостріше, коли їм здається, що Захід на них тисне. Саме тому санкції, які були введені через війну проти України, не змусили росіян відвернутися від Кремля.

"Заходу не варто поступатися власними цінностями. Але йому треба пам'ятати, що економічні санкції чи військова допомога Україні не стануть протиотрутою проти нової російської ідеології. Натомість це може стати каталізатором, який остаточно перетворить Росію з підозрілого суперника на відкритого ворога", - пише російський режисер.

Раніше видання The Economist писало, що антиамериканізм став стовпом ідеології Кремля. Радянський Союз допоміг створити післявоєнний порядок, який зараз хоче знищити Путін. Радянські керівники були ворожі до Заходу, але не безвідповідальні, вони мали глибокі побоювання з приводу застосування ядерної зброї. Путін не може змінити свою думку. У свою чергу екс-президент Польщі Лех Валенса вважає, що Захід може перемогти, зігравши на відсталості Росії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі