МЗС Туреччини обрушився з критикою на Федерального президента Німеччини Йоахіма Гаука і його російського колегу Володимира Путіна. Турецькі дипломати обурені тим фактом, що обидва лідера вжили термін "геноцид" щодо масових вбивств вірмен в Османській імперії в 1915 році.
Анкара попереджає про "довгостроковий негативний вплив" заяв президента ФРН на турецько-німецькі відносини. "Турецький народ ніколи не забуде і не пробачить президенту Гауку його заяву", - цитує турецьких дипломатів агентство dpa.
Реакція МЗС Туреччини на слова Путіна була ще жорсткіше. Звинувативши главу Росії в "навішенні ярлика геноцид на події 1915 року", Анкара порадила Москві уважніше поглянути на власну історію. "Враховуючи те, що звірства і масові заслання на Кавказі, в Середній Азії та Східній Європі були скоєні самою Росією, так само, як Голодомор і негуманні методи, спрямовані проти турків і мусульман, ми вважаємо, що Росія сама повинна поцікавитися значенням слова "геноцид" і його юридичними наслідками", - зазначається в заяві турецького МЗС.
Коментуючи позицію Анкари, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що участь російського лідера в меморіальних заходах в Єревані не повинна негативно сприйматися в Анкарі і запропонував "уважно ознайомитися з виступом президента Путіна". У своїй промові в столиці Вірменії президент Росії говорив лише про масові репресії та насильство над вірменським народом. А слово "геноцид" у застосуванні до подій столітньої давності Путін використовував у середу, 22 квітня, у зверненні до учасників вечора пам'яті "Світ без геноциду", опублікованому на сайті Кремля.
Напередодні повідомлялося, що німецький Бундестаг більшістю голосів проголосував за фактичне визнання 1,5 мільйона вірмен в Османській імперії геноцидом. Раніше видання The Wall Street Journal писала, що Обама не буде вживати термін "геноцид" по відношенню до вбивств вірмен в Туреччині. США вважають Туреччину важливим партнером у коаліції по боротьбі з "Ісламським державою".
Туреччина, у свою чергу, не визнає геноциду, і називає цифри в 1,5 мільйона "завищеними".
Раніше аналогічне рішення за геноцидом вірмен також ухвалив Європарламент в цілому і Австрія. Туреччина заявила, що "не сприймає" рішення Європарламенту всерйоз, а також відкликала посла Туреччини з Вени на знак протесту.
24 квітня в Єревані проходить вшанування загиблих вірмен з нагоди 100-річчя геноциду.