Росія під час репетиції параду до 9 травня продемонструвала деякі зразки її найбільш сучасної військової техніки, в тому числі самий передовий танк у світі, посилаючи потужний сигнал про свою рішучість, пише The Financial Times.
"Рішення президента РФ Володимира Путіна влаштувати показ новітнього озброєння є потужним сигналом про рішучість Москви проектувати свою міць в околицях країни і в глобальному масштабі", - йдеться в статті.
Під час годинної репетиції в ніч на понеділок був вперше повною мірою продемонстрований публічно танк Т-14 "Армата". Автор статті вважає, що цей танк демонструє ті амбіції, які стоять за масованою програмою переозброєння російської армії.
Путін показав двічі за останні десять років, в Грузії і в Україні, що він готовий використовувати військову силу, щоб укоренити свій вплив.
Крім "Армата" на параді також будуть представлені кілька нових бронетранспортерів, а також "Ярс" - нова міжконтинентальна балістична ракета Росії, і S-400 - передові ракети ППО в країні.
Але військові експерти заявили, що найбільш яскравий меседж параду - велика кількість нової техніки для сухопутних військ. "Сухопутні війська є частиною армії, яка починає відчувати зміни внаслідок програми модернізації", - сказав іноземний чиновник оборонного відомства, який знаходиться в Москві.
10-річний план переозброєння (який стартував у 2011 році) передбачає витрати на 38,4 млрд доларів. Протягом останніх чотирьох років вперше після розпаду СРСР Росія вперше наблизилася до здійснення такого плану. Країна використовувала кошти бюджету, накопичені за період високих цін на нафту, на серйозне підвищення витрат на оборону. Тепер же на тлі падіння цін на "чорне золото" і зростання інфляції, доводиться урізати бюджет.
У переглянутому бюджеті, схваленого Держдумою в квітні, витрати на оборону скоротили на 4,8%.
"Це було досягнуто частково за рахунок скорочення витрат на держпрограму озброєнь, я підозрюю, що деякі проекти були відкладені", - говорить експерт Університету Бірмінгема Джуліан Купер.
"Російська економіка просто не створює достатньо ресурсів для фінансування поточної програми переозброєння", - йдеться в доповіді Центру аналізу стратегій і технологій. У документі стверджувалося, що цей аспект серйозно перешкоджає зусиллям переозброєння.
Як резюмує джерело - іноземний чиновник оборонного відомства, те, що танк пройде Червоною площею в ці вихідні, не робить цей план з переозброєння реалістичним.
Як раніше заявила в інтерв'ю виданню Colta Лілія Шевцова, старший науковий співробітник інституту Брукінгса – одного з найважливіших аналітичних центрів США, мілітаризація обернеться для Росії катастрофою і прискорить падіння системи. Вона нагадала про виведення, зробленому аналітиком цивілізацій Арнольдом Тойнбі: держава, яка тисне на педаль мілітаризації і пошук ворога, вступає на шлях самогубства.