Мілітаризація і "гонка озброєнь" з Заходом можуть виявитися згубними для Росії і тільки прискорять падіння системи.
Таку думку в інтерв'ю виданню Colta висловила Лілія Шевцова, старший науковий співробітник інституту Брукінгса - одного з найважливіших аналітичних центрів США.
"Для Росії мілітаризація - це катастрофа, яка повертає країну до відтворення себе через війну - вихід зі старої війни і підготовку до нової війни. СРСР наочно показав, що ні суспільство, ні держава не може витримати мілітарний тягар, особливо в змаганні з найбагатшою цивілізацією - Заходом. Росія з її обмеженими ресурсами і мінливим бюджетом тим більше не в змозі подужати цю гонку. Тому мілітаризація швидше за все зробить те, що вона робила завжди в історії, - прискорить падіння системи, яка вже вмирає, нехай і повільно", - впевнена Шевцова.
Вона нагадала про висновок, зроблений аналітиком цивілізацій Арнольдом Тойнбі: держава, яка тисне на педаль мілітаризації і пошук ворога, вступає на шлях самогубства.
"Російська цивілізація демонструє всі ознаки згасання. Питання лише в часі і способі її кінця. Кремль, намагаючись продовжити життя самодержавства, але не маючи можливості відповідати на внутрішні виклики (непрацююча економіка, корупція, деградуючі освіта та охорона здоров'я), переводить увагу суспільства на зовнішні виклики: загроза Заходу, гегемонія США, провокація "української хунти", - сказала експерт.
Існує, за словами Шевцової, і інший парадокс: Кремль перетворив Росію в "оточену фортецю", що суперечить іншій парадигмі - Росії-"бензоколонки".
"З одного боку, Кремль вирішив змінити легітимацію влади через "пошук ворога", але з іншого, він хоче залишитися в ролі постачальника ресурсів, яка дає можливість продавати сировину Заходу і отримувати ренту. Але вся справа в тому, що не можна жити в оточеній фортеці і одночасно працювати бензоколонкою! Або одне, або інше. І Кремлю ще доведеться це усвідомити. А якщо ж він сподівається, що може працювати "бензоколонкою" при Пекіні, це буде вже інша форма залежності, і Китай не упустить можливості продемонструвати це принизливим для Кремля способом", - впевнена експерт.
У березні 2015 року Лілія Шевцова припустила, що російська система пішла в рознос, і Кремль не контролює події в країні.