Проект об'єднаної Європи як організації повинен бути переосмислений, чи він взагалі може бути під загрозою існування.
З таким гаслом виступила верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Федеріка Могеріні напередодні, коментуючи перемоги євроскептиків на національних виборах всередині ряду країн ЄС.
"Результати виборів у Польщі та Іспанії, і новини з Греції і Великобританії показують, що з'явилася реальна необхідність переосмислення нашої спільної життя як Європейців, щоб зберегти проект наших батьків-основетелей", - сказала Могерини, передає EUobserver.
За її словами, через 65 років після декларації Шумана від 9 травня 1950 року, яка заклала основи демократичного майбутнього Євросоюзу, зараз майбутнє ЄС не може вирішувати звичайна конфронтація між проєвропейськими силами і євроскептиками.
"Ми залишимося вірними проектом наших батьків, якщо ми приймемо і тих, чиї батьки відрізняються від наших", - додає дипломат.
Заява Могеріні була зроблена на тлі успіхів євроскептиків на місцевих виборах в Іспанії, парламентських - у Греції і Великобританії, а також президентських - у Польщі. Так, на місцевих виборах в Іспанії вперше за 40 років пройшли ультра-ліва партія Podemos ("Ми можемо"), що жорстко критикує євроатлантичну єдність і вимагає зближення з РФ, і Ciudadanos ("Громадяни"), також ліві соціалісти. Ці ж партії відомі як популісти, які обіцяють громадянам кинути курс на обмеження соціальних видатків навіть незважаючи на економічну кризу та зовнішні зобов'язання Іспанії.
Схожа ситуація і в Греції. У 2015 році до влади прийшли ультра-ліві популісти з партії "Сіріза", які аналогічно пообіцяли населенню домогтися списання або взагалі перестати платити за зовнішніми боргами. Ця ж партія також виступає проти санкційного підходу ЄС у відношенні з Росією.
У Польщі на виборах переміг більш помірний щодо ЄС, але все ж євроскептик з "правого крила" Анджей Дуда. Що стосується Великобританії, то Девід Кемерон, що нещодавно знову виграв на виборах, пообіцяв провести референдум про вихід з ЄС в 2016 році. У той же час, вибори у Великобританії і Польщі не вплинули на загальний підхід країн ЄС щодо Росії, їх об'єднує позиція щодо необхідності внутрішнього реформування ЄС.