Після стількох десятиліть стриманості щодо програми ядерної зброї Китай зробив поганий вибір у бік модернізації свого арсеналу, чим викликав стурбованість з приводу його намірів в Азії, пише оглядач газети The New York Times.
Своїми намірами КНР може "підлити масла у вогонь" в регіональних перегонах озброєнь.
Тривожним сигналом стало рішення Китаю оснастити свою найпотужнішу ракету - DF-5 (може досягати США) роздільними боєголовками замість однієї. Про це стало відомо на початку поточного місяця завдяки річному звітові Пентагону про військові та охоронні програмиКитаю.
"Крок Китаю на цьому шляху не говорить про велике зростання його ядерного потенціалу", - наголошується в статті. Він є одним із п'яти визнаних ядерних держав і підписав основну угоду з контролю над озброєннями, включаючи Договір про нерозповсюдження ядерної зброї.
Тим не менш, рішення для оснащення своїх ракет з боєголовками, що розділяються викликає стурбованість з декількох причин, каже оглядач. Цей крок може ознаменувати "підігрів" в перегонах озброєнь. У тому числі це може підтверджуватися і більш агресивною зовнішньою політики КНР зараз, коли мова заходить про будівництво військових аеродромів на спірних островах в Південно-Китайському морі. Ця діяльність Пекіна викликає напруженість у відносинах із сусідніми країнами, які стурбовані і сподіваються на підтримку США.
Розширення американських систем протиракетної оборони, орієнтованих у бік Азії, ймовірно, мало відношення до прийняття рішення Китаєм.
Китай, можливо, також модернізував свої ракети як інструменту стримування Індії, регіонального суперника, який активно удосконалює свої ракети дальнього радіусу дії. "Тим не менш, крок Китаю може підштовхнути Індію перейти до більш швидкого збільшення свого арсеналу, частково зі страху перед Пекіном і частково зі страху, що його супротивник, Пакистан, може отримати технології з КНР", - йдеться в статті.
"Ці події посилюють необхідність переговорів між Сполученими Штатами і Китаєм, і, в ідеалі, з іншими ядерними державами, щодо забезпечення стратегічної стабільності в Азії", - пише автор. Китай пручався діалогу між урядами, але американські чиновники кажуть, що все ж таки відбулися деякі неформальні бесіди, які можуть послужити основою для прогресу.
Раніше повідомлялося, що Індія і Китай уклали контракти на суму $ 22 млрд. Геополітичні суперники активізують економічне співробітництво.
Газета NYT писала, що Китай проводить модернізацію свого ядерного арсеналу. Вдосконалення китайського ядерного потенціалу відбувається в двох напрямках: створення ядерних боєприпасів з головними частинами, що розділяються, кожна з яких має індивідуальну систему наведення, і збільшення дальності польоту ракет-носіїв.