Генеральний прокурор США Меррік Гарланд у п'ятницю призначив Джека Сміта, прокурора з воєнних злочинів, спеціальним радником для нагляду за розслідуваннями Міністерства юстиції, пов'язаними з колишнім президентом Дональдом Трампом, включаючи поведінку колишнього президента з конфіденційними документами та зусилля щодо скасування результатів виборів 2020 року. Про це повідомляє Reuters.
Заява Гарланда була зроблена через три дні після того, як Трамп оголосив, що знову балотуватиметься на пост президента у 2024 році. Генпрокурор сказав, що кандидатура Трампа, а також заявлений президентом Джо Байденом намір балотуватися на переобрання зробили призначення спеціального радника необхідним. Такі призначення притаманні розслідування політично чутливих справ.
«Темп розслідування не зупиниться та не сповільниться під моїм наглядом, – сказав Сміт у своїй заяві на прес-конференції. – Я виноситиму незалежне судження і просуватиму розслідування швидко і ретельно до будь-якого результату, який диктують факти та закон».
Сміт займатиметься розслідуванням звернення Трампа з урядовими документами після виходу з Білого дому, а також розслідуванням спроб перешкодити мирній передачі влади після виборів 2020 року.
"Призначення спеціального прокурора в даний час - правильне рішення", - додав Гарланд.
Трамп назвав призначення спецпрокурора «сфальшованою угодою».
«Це жахливе зловживання владою є останнім у довгій низці полювання на відьом, яке почалося багато років тому», – сказав Трамп.
Байден не відповів на питання про спецпрокурора під час свого єдиного публічного виступу за день. Білий дім не брав участі у ухваленні рішення про призначення Сміта, заявив чиновник на умовах анонімності.
Сміт донедавна був головним прокурором спеціального суду в Гаазі, якому було доручено переслідувати військові злочини у Косові. Раніше він керував відділом громадської етики Міністерства юстиції та працював федеральним прокурором та прокурором штату у Нью-Йорку.
Це вдруге за п'ять років, коли міністерство юстиції призначило спеціального прокурора для розслідування поведінки Трампа. Колишній директор ФБР Роберт Мюллер, призначений спеціальним прокурором у 2017 році, задокументував контакти між президентською кампанією Трампа у 2016 році та Росією, але не знайшов достатніх доказів для пред'явлення звинувачення у злочинній змові.
Нагадаємо, агенти ФБР вилучили тисячі урядових документів у будинку Трампа в Мар-а-Лаго, деякі з яких були позначені як суворо засекречені, під час санкціонованого обшуком 8 серпня. Слідчі також перевіряють Трампа щодо можливого перешкоджання розслідуванню.