Міністри фінансів країн G20 завершили свою дводенну зустріч у четвер, 13 квітня, але знову не змогли оприлюднити спільну заяву, очевидно, через розбіжності щодо війни Росії проти України, що ставить під загрозу зусилля з активізації координації на тлі повільного економічного зростання, боргової кризи та банківських проблем. Про це повідомляє Kyodo.
Міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман, яка була одним з організаторів зустрічі, повідомила, що обговорювалися такі питання, як поточний стан світової економіки та шляхи зміцнення міжнародної фінансової архітектури.
Сітхараман зазначила, що також обговорювалися проблеми, пов'язані з криптовалютами, і було досягнуто «більшого розуміння» того, що будь-які дії щодо них повинні координуватися на глобальному рівні.
Вона сказала на прес-конференції, що дискусії були «дуже інтенсивними», й Індія, яка цього року головує в G20, була рада почути багато «суттєвих коментарів».
Проте, не було навіть заяви головуючої країни, в той час, коли G20 стоїть перед випробуванням своєї актуальності та ефективності як багатосторонньої структури для подолання кризових ситуацій.
Зустріч міністрів країн G20 відбулася на полях зустрічей, організованих Міжнародним валютним фондом і Світовим банком у Вашингтоні.
Усі члени групи, окрім Китаю та Росії, критикували Москву за вторгнення в Україну – це повторення глибокого розриву, який супроводжував і попередню зустріч міністрів фінансів у лютому.
Відтоді фінансові ринки охопили побоювання щодо «здоров'я» банківського сектору, а також зросла невизначеність щодо темпів активного підвищення ставок центральними банками провідних економік. Цього тижня МВФ знизив свій прогноз глобального зростання на 2023 рік до 2,8% з 2,9%.
Це відбувається на тлі того, як Федеральна резервна система США та інші великі центральні банки підвищують процентні ставки для приборкання інфляції, що приносить користь їхнім валютам, зокрема долару США.
Однак вищі ставки і посилення долара ускладнюють країнам із середнім і низьким рівнем доходу, які взяли на себе величезні борги, їх виплату в доларах. Послаблення валют призвело до зростання цін імпорту енергоносіїв та сировини для таких країн.
На попередній зустрічі міністри фінансів G20 закликали до «добре вивіреної» монетарної та фіскальної політики для сприяння зростанню та забезпечення фінансової стабільності.
Шрі-Ланка є однією з країн, яка показала боргову вразливість, що спонукало МВФ схвалити надання їй кредиту в розмірі трьох мільярдів доларів. Її основні кредитори - Китай, Франція, Індія, Японія та Франція, є членами G20.
Фінансова допомога надійшла після того, як Китай вирішив підтримати реструктуризацію боргу Шрі-Ланки.
Міністр фінансів Японії Шунічі Сузукі закликав до більшої точності та прозорості боргових даних для запобігання майбутнім кризам, вочевидь, з огляду на китайську практику кредитування, яку критикують як непрозору.
«Ми очікуємо, що обмін даними стане усталеною практикою і буде широко розповсюджений серед більшої кількості країн-кредиторів», - сказав він.
Разом з країнами G7 – Великою Британією, Канадою, Францією, Німеччиною, Італією, Сполученими Штатами і Японією, а також ЄС, до G20 входять Аргентина, Австралія, Бразилія, Китай, Індія, Індонезія, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, Південна Африка, Південна Корея і Туреччина.
Тридцять років Україна, на відміну від Росії, виявляла дуже фрагментарний і ситуативний інтерес до Індії, що призвело до втрати належних зв′язків між країнами. Це гостро відчувається сьогодні, коли Україна в біді. Навіть головуючи у «Великій двадцятці», Індія намагається відійти від домінування теми російсько-українського конфлікту в порядку денному майбутнього саміту у вересні.
Цього тижня з візитом Індію відвідала заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. Які цілі стояли перед нею? Чи вдалося їх досягти? Чого варто очікувати Києву від Нью-Делі найближчим часом? Дізнайтеся про це зі статті Наталії Бутирської «Чому Індія утримується від запрошення Зеленського до виступу на G20?».