Членкиня Координаційної ради Білорусі Марія Колеснікова пройшла прикордонний контроль і виїхала в Україну, повідомив Державний прикордонний комітет.
«8 вересня, на початку п'ятого ранку, Антон Родненков (речник КР - ред.), Іван Кравцов (голова КР- ред.) і Марія Колеснікова пройшли прикордонний контроль у пункті пропуску «Олександрівка» і вибули в бік України», - розповів TUT.by офіційний представник ДПК Антон Бичківський.
Тим часом держканал «Білорусь 1» повідомив про те, що Родненков і Кравцов начебто намагались втекти за кордон. «Зараз вони знаходяться на території України. Їх колега Марія Колеснікова намагалася незаконно залишити територію Республіки Білорусь, але була затримана на кордоні», - повідомляється в вTelegram-каналі.
У Держприкордонкомітеті не змогли підтвердити цю інформацію, повторивши, що прикордонний контроль пройшли всі троє. На опублікованому Belsat відео видно, що машина опозиціонерів спокійно проходить прикордонні процедури і залишає пункт пропуску, її ніхто не намагається затримати.
У понеділок, 7 вересня, Колеснікову викрали невідомі просто в центрі Мінська. Опозиціонерку посадили в автобус із написом «Зв'язок» і вивезли в невідомому напрямку.
Музикантка Марія Колеснікова очолювала штаб голови «Газпромбанку» Віктора Бабарика. Банкіра називали основним конкурентом Алєксандра Лукашенка на виборах 9 серпня, однак його заарештували, не давши зареєструватися кандидатом.
Після об'єднання опозиції навколо Світлани Тихановської – разом із Веронікою Цепкало (дружиною незареєстрованого кандидата Валерія Цепкало - ред.) очолила кампанію на її підтримку.
Після фальсифікації виборів і «перемоги» на них Лукашенка з результатів м 80%, Тихановська і Цепкало виїхали до Литви і Росії відповідно. Марія Колеснікова залишилася в Білорусі, брала участь в протестах, ставши фактично «голосом опозиції».
Крім Колеснікової до президії Координаційної ради входили ще шестеро осіб, тільки двоє з них залишаються на волі, але були викликані на допит у Слідчий комітет в рамках справи, порушеної за фактом «незаконного» створення ради.
Співголову партії «Білоруська Християнська Демократія» Ольгу Ковалькову невідомі викрали і вивезли у Польщу. Ексміністр культури Білорусі Павло Латушко виїхав до Польщі сам, але заявив про тиск і примус залишити країну.
На відомого юриста і медіатора Лілію Власову завели кримінальну справу за статтею про ухиляння від податків - вона затримана; а лідер страйкому Мінського тракторного заводу (МТЗ) Сергій Дилевській відправлений у СІЗО за «організацію несанкціонованого мітингу».
Юрист і адвокат Максим Знак і письменниця, нобелівський лауреат Світлана Алексієвич залишаються на волі.
Координаційна рада виступила із заявою, в якій вимагає негайного звільнення Колеснікової, Власової та інших затриманих, а також підтвердження можливості вільного повернення Ковалькової, Латушка і Тихановської.
«Очевидно, що такі методи є незаконними і не можуть дати жоден інший результат, окрім загострення ситуації в країні, поглиблення кризи і подальшого наростання протестів. Ми бачимо, що останніми днями влада замість спроби діалогу із суспільством почала відкрито використовувати методи терору», - цитує заяву TUT.by.
Визволення Марії Колесникової та інших політичних в'язнів вимагають ЄС, Німеччина і Велика Британія.
«Ми дуже стурбовані викраденням Колеснікової і вимагаємо ясності щодо її місця перебування, а також звільнення всіх політичних в'язнів у Білорусі. Безперервні арешти і репресії, в зокрема і в першу чергу щодо членів Координаційної ради, неприпустимі», - підкреслив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас.
«Дуже стурбовані викраденням Марії Колесникової у Білорусі. Режим Лукашенка повинен зробити її безпечне повернення своїм головним пріоритетом. Режим повинен припинити насильство, звільнити політичних в'язнів і почати діалог з опозицією», - заявив міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб.
У Білорусі вже місяць тривають протести проти режиму Алєксандра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Алєксандр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тихановська – 10% голосів виборців.
17 серпня штаб кандидата в президенти Білорусі Світлани Тихановської озвучив склад Координаційної ради для мирної передачі влади в країні. Перше засідання ради відбулося 18 серпня.
1 вересня Бабарико і голова його виборчого штабу Марія Колеснікова оголосили про створення політичної партії «Вмєстє».