Захід має подумати, як задовольнити потреби Росії у гарантіях безпеки, якщо президент Владімір Путін погодиться на переговори щодо припинення війни в Україні, заявив президент Франції Еммануель Макрон в ефірі французького телеканалу TF1 у суботу.
В інтерв'ю, записаному під час його державного візиту до США, Макрон сказав, що Європі необхідно підготувати свою майбутню безпекову архітектуру.
"Це означає, що одним з основних моментів, які ми повинні вирішити, як завжди казав президент Путін, є страх того, що НАТО підійде прямо до його дверей, і розгортання зброї, яка може загрожувати Росії", - сказав Макрон.
"Ця тема буде частиною тем для миру, тому нам потрібно підготувати те, що ми готові зробити, як ми захистимо наших союзників і держави-члени і як дати гарантії Росії того дня, коли вона повернеться за стіл переговорів", - сказав Макрон.
Водночас він наголосив, що питання про переговори «має вирішувати український народ». «Ви думаєте, що коли нам довелося перенести захоплення Ельзаса та Лотарингії (Німеччиною-ред.) чи хотіли б ми, щоб світовий лідер казав нам, що робити? Українці самі повинні вирішувати, коли, як, за яких обставин", - зазначив Макрон, передає Reuters.
Він також пообіцяв обговорити з Путіним атомну безпеку.
Росія та США заявили на цьому тижні, що вони в принципі відкриті для переговорів, хоча президент США Джо Байден заявив, що розмовлятиме з Путіним лише у тому випадку, якщо глава Кремля виявить зацікавленість у припиненні війни. Україна заявляє, що переговори можливі лише в тому випадку, якщо Росія припинить наступ і виведе свої війська.
Але зауваження Макрона свідчать, що він з розумінням ставиться до потреби Москви в гарантіях безпеки — вимоги, яка була в центрі уваги інтенсивної, але невдалої дипломатії напередодні війни.
8 лютого, всього за кілька тижнів до російського вторгнення, Путін заявив на спільній прес-конференції з Макроном у Москві, що Росія продовжуватиме спроби отримати від Заходу відповіді на свої три основні вимоги безпеки: жодного розширення НАТО; відсутність розміщення ракет біля його кордонів; та скорочення військової інфраструктури НАТО в Європі до рівня 1997 року.
На той час США заявили, що вимоги Росії «не є стартовими».