МАГАТЕ підтвердила факт виробництва металевого урану в Ірані

Поділитися
МАГАТЕ підтвердила факт виробництва металевого урану в Ірані Іран грубо порушує умови ядерної угоди
Металевий уран може використовуватися для створення атомної бомби, його виробництво суворо заборонено ядерною угодою 2015 року.

Іран почав виробництво металевого урану, який може бути використаний для створення атомної бомби, повідомив голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі.

На зустрічі з представниками країн-учасниць МАГАТЕ в середу, 10 лютого, Гроссі заявив, що минулого понеділка інспектори Агентства підтвердили факт виробництва 3,6 грамів металевого урану на об'єкті в Ісфахані.

Раніше Іран не виробляв металевий уран. Його виготовлення прямо заборонено Всеосяжним спільним планом дій від 2015 року, від виконання умов якого Іран відмовився.

У січні Тегеран повідомив про наміри виробляти металевий уран нібито для розробки покращеного ядерного палива.

Представник Ірану в МАГАТЕ Казем Гаріб Абаді заявляв, що уран призначається для тегеранського дослідницького реактора, і для виробництва металевого урану буде використано природний уран.

Минулого року Іран у 12 разів перевищив передбачені ядерної угодою обсяги накопиченого ядерного палива. Крім того, Іран виробляє збагачений 4,5% уран, в той час як договором встановлено ліміт у 3,67%, передає «Інтерфакс-Україна».

Напередодні президент США Джо Байден заявив, що не має наміру знімати санкції з Ірану, поки Тегеран не припинить роботи зі збагачення урану. Верховний правитель Ірану ятолла Алі Хаменеї демонстративно відмовився виконувати цю умову і висунув свою: спочатку зняття санкцій, а потім в Тегерані «подумають», чи виконувати свої зобов'язання в рамках угоди з атому.

У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.

Сприяло цьому й загострення на Близькому Сході. У ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудар по аеропорту Багдада, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угруповань на посольство США в Іраку.

Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. Своєю чергою президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану можливість проведення переговорів.

Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.

Детальніше про американо-іранські відносини читайте в матеріалі Олексія Їжака "Іранська ядерна угода Трампа".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі