Спікер парламенту Ірану Мохаммад-Багер Галібаф заявив у неділю, 23 травня, що тримісячна угода про моніторинг ядерних об'єктів країни між Тегераном та Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) закінчилася напередодні, пише Deutsche Welle. Таким чином МАГАТЕ більше не матиме доступу до даних та знімків з ядерних об'єктів Ірану.
Агенція АР підкреслює, що ця заява ще більше звужує вікно можливостей для США та інших країн для досягнення домовленостей з Іраном. Ісламська Республіка вже збагачує та накопичує запаси урану на рівнях, що значно перевищують дозволені ядерною угодою 2015 року.
У МАГАТЕ заявили, що його генеральний директор Рафаель Гроссі проведе пресконференцію з цього приводу пізніше у неділю у Відні. Він веде переговори з Іраном щодо продовження моніторингового режиму, що може вплинути на переговори між Тегераном та шістьма державами щодо відродження ядерної угоди 2015 року, заявило МАГАТЕ.
У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.
Детальніше про те, чому Іран підвищує ядерні ставки, читайте в статті Олексія Їжака "Уран і санкції".