Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі повідомив, що керівництво Ірану обіцяє знову пускати інспектором МАГАТЕ на атомні об'єкти.
«Інтенсивні консультації принесли хороші результати. У нас є тимчасова домовленість. МАГАТЕ продовжить необхідні операції з моніторингу та верифікації в Ірані», - написав Гроссі в Twitter 21 лютого за підсумками переговорів у Тегерані.
У той же час, у спільній заяві Ірану і МАГАТЕ йдеться про те, що моніоторінг продовжено не більше ніж на три місяці.
Intensive consultations led to a good result. A temporary technical understanding has been reached. The @IAEAorg will continue its necessary verification and monitoring in #Iran. https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/joint-statement-by-the-vice-president-of-the-islamic-republic-of-iran-and-head-of-the-aeoi-and-the-director-general-of-the-iaea
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) February 21, 2021
Глава МАГАТЕ відправився до Тегерану після того, як там висунули черговий ультімутум.
Постійний представник Ірану при міжнародних організаціях у Відні Казем Гаріб-Абаді повідомив МАГАТЕ про намір Тегерана припинити з 23 лютого виконання додаткового протоколу до угоди про гарантії з Агентством. Це призведе до різкого обмеження рівня доступу інспекторів до іранських ядерних об'єктів.
Раніше в Тегерані обіцяли призупинити виконання додаткового протоколу з 21 лютого, якщо США і ЄС не знімуть санкції з Ірану.
На початку лютого президент США Джо Байден заявив, що не має наміру знімати санкції з Ірану, поки Тегеран не припинить роботи зі збагачення урану. Верховний правитель Ірану ятолла Алі Хаменеї демонстративно відмовився виконувати цю умову і висунув свою: спочатку зняття санкцій, а потім в Тегерані «подумають», чи виконувати свої зобов'язання в рамках угоди з атому.
Кром того, МАГАТЕ підтвердило, що Іран зробив кроки зі збагаченню урану і виробництва металевого урану.
У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.
Детальніше про те, чому Іран підвищує ядерні ставки, читайте в статті Олексія Їжака "Уран і санкції".