"Якщо ви пообіцяли за 5 років (коли "Белтрансгаз" купили) вивести нас на внутрішньоросійські ціни, так виводьте. Навіщо ж ви нас обманюєте? Притому, не обманюєте, а думаєте, що ми це забули", - зазначив білоруський лідер, виступаючи перед журналістами.
"Ми хочемо просто чесних, чистих, прозорих відносин. Не хочете - нехай скажуть нам про це. І не кричать: "Ах, Помпео приїхав. Завтра Трамп приїде... Що вони будуть робити?" - зазначив глава держави, передає БЕЛТА.
Олександр Лукашенко підкреслив, що Білорусь як суверенна і незалежна країна сама визначає, яку проводити зовнішню політику.
"Чи ми цим нашкодили Росії? Ні", - додав він.
"З приводу того, куди ми дивимося, якщо когось з росіян це хвилює, то нехай вони подивляться на свого двоголового орла - вони дивляться і туди, і сюди. А ми в центрі. Тому ми дивимося, що відбувається навколо. І ми не Росія. Це "ведмідь" - величезна країна. Їм можна дивитися на схід, захід, і більше нікуди, - зазначив Олександр Лукашенко. - А ми, якщо тільки щось прог'авимо, то нашому орлу і голову відкрутять, і поховають. Тому ми дивимося навколо, моніторимо і живемо власним розумом".
Президент, відповідаючи на запитання журналістів, торкнувся теми переговорів навколо поставок енергоресурсів. "Що ми просимо зараз від росіян (вони там в позу ставали і нас на коліна намагаються поставити): якщо ви не можете в Євразійському союзі безмитно поставити нам нафту (податковим маневром замінили, дурників знайшли), продайте нам за світовими цінами", - пояснив глава держави.
Він заявив, що в Росії не погоджуються на такі пропозиції і настоюють ще на істотній премії компаніям зверх того за постачання нафти в Білорусь. "А як ви Угорщині, Польщі, Заходу поставляєте? Без премії. Хіба може так старший брат ставитися до найближчого народу?" - поставив риторичне питання Олександр Лукашенко.
"Притому ми ж не просимо у них ніяких грошей. Ми вже і кредити їм заплатили за минулий рік, не перекредитовувались. А якщо говорити по кредитах, то американці їм платять 1,5% за те, що вони там валюту тримають, а ми їм платимо від 4% до 6%. Щастя нам подарували - $ 1 млрд. щорічно ми платимо Росії. Вони вдало розмістили свої гроші", - констатував глава держави.
Він підкреслив, що зараз Білорусь не просить у Росії кредитів і пропонує співпрацю. "Ні, не хочеться. Хочеться, розумієте, по-візантійськи по голові вдарити і нахилити. Навіщо це потрібно?" - обурений Лукашенко.
Як відомо, 8 грудня, на 20-ті роковини підписання Угоди про створення Союзної держави, було заплановано оголосити результати тривалого і переповненого скандалами й чутками переговірного процесу про наповнення конкретним змістом утворення "Союзної держави Російської Федерації та Республіки Білорусь". До чого конкретно домовилися Білорусь і Росія - достеменно не відомо, оскільки переговори були засекречені. Про їхній приблизний зміст можна судити лише з окремих повідомлень офіційних осіб, періодичних звинувачень Лукашенка у бік Кремля в ставленні його до Білорусі як до васала і, власне, з Угоди про об'єднання, підписаної ще 1999 року з ініціативи самого Лукашенка.
В кінці грудня 2019 року в Мінську, столиці Білорусі, пройшов черговий мітинг проти поглиблення інтеграції Білорусі та Росії.
Детальніше читайте у матеріалі Ірини Павленко "Реанімація інтеграції" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".