Лідери ЄС посперечались щодо форми "пауз", проте ухвалили декларацію стосовно війни на Близькому Сході

Поділитися
Лідери ЄС посперечались щодо форми © unsplash/coleito
ЄС не має значного впливу на ситуацію в Ізраїлі, проте вона може торкнутись і блок.

Лідери ЄС закликали призупинити ізраїльські бомбардування та ракетні атаки ХАМАС, щоб доставити гуманітарну допомогу в Газу, повідомляє Reuters.

В ухваленій  на саміті в Брюсселі декларації лідери 27 країн Союзу висловили «значну стурбованість погіршенням гуманітарної ситуації в Газі».

Вони закликали до «продовження швидкого, безпечного та безперешкодного гуманітарного доступу та допомоги, щоб досягти тих, хто її потребує, за допомогою всіх необхідних заходів, включаючи гуманітарні коридори та паузи для гуманітарних потреб».

Саміт став першою особистою зустріччю лідерів після нападу на Ізраїль 7 жовтня палестинського терористичного угруповання ХАМАС.

Незважаючи на те, що лідери ЄС рішуче засудили атаку ХАМАС, між ними існували певні розбіжності: деякі наголошували на праві Ізраїлю на самооборону, а інші — на занепокоєнні щодо палестинських мирних жителів.

«Ізраїль є демократичною державою, яка керується гуманітарними принципами, тому ми можемо бути впевнені, що ізраїльська армія поважатиме правила, які випливають з міжнародного права, у всьому, що вона робить», — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц, наголосивши, що не має сумнівів щодо цього.

Зауваження Шольца різко контрастували з коментарями останніх днів верховного представника ЄС із зовнішньої політики Жозепа Борреля та Шарля Мішеля, голови самітів лідерів ЄС, які заявили, що повна блокада Гази та напади на цивільну інфраструктуру вже суперечать міжнародному праву.

Правозахисні групи, такі як Human Rights Watch, також звинуватили Ізраїль у порушенні міжнародного гуманітарного права.

Ізраїль наполягає, що він діє в рамках міжнародного права і що його напади спрямовані на знищення ХАМАС, який діє серед цивільного населення.

Прем'єр-міністр Бельгії Александер де Кроо застеріг Ізраїль від голоду в Газі.

«Ізраїль має право вжити заходів і запобігти нападам у майбутньому. Але це ніколи не є виправданням для блокування цілого регіону, для блокування гуманітарної допомоги. Це не може бути виправданням морити населення голодом», – сказав він.

Напередодні саміту дипломати активно обговорювали, чи має декларація закликати до «гуманітарної паузи» чи до «пауз».

Такі країни, як Франція, Нідерланди, Іспанія, Португалія, Бельгія та Ірландія, підтримали заклики ООН припинити конфлікт з гуманітарних причин.

Але інші, зокрема Німеччина, Чехія та Австрія, наполягають, що такий захід міг би обмежити здатність Ізраїлю захищатися та дасть змогу ХАМАСу перегрупуватися.

За словами дипломатів, компроміс щодо «пауз» у множині мав на меті сигналізувати про короткі перерви в боях для таких місій, як звільнення заручників або конвої допомоги, а не про офіційне припинення вогню.

Хоча вплив ЄС на конфлікт доволі обмежений, блок побоюється, що ескалація може мати серйозні наслідки для Європи, включаючи зростання напруженості між громадами, можливі напади ісламістських бойовиків і потік біженців.

Рада Безпеки ООН у середу не змогла ухвалити жодної резолюції стосовно війни Ізраїлю та ХАМАС, відхиливши конкуруючі пропозиції США та Росії.

Запропонована США резолюція не була прийнята через те, що і Росія, і Китай наклали на неї вето. Голова політбюро терористичної організації ХАМАС Ісмаїл Ханія подякував Росії та Китаю за їх позицію.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі