Лідери ЄС наполягатимуть на швидкому створенні інвестиційної програми для нарощування виробництва в оборонній промисловості блоку на тлі війни Росії проти України. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на проект висновків саміту 15-16 грудня.
«Єврорада закликає Єврокомісію швидко представити пропозицію щодо Європейської оборонної інвестиційної програми для зміцнення потенціалу і стійкості європейського оборонного технологічного та промислового сектора, включаючи малі та середні підприємства», - йдеться в проекті, з яким ознайомилося агентство Reuters.
Документ, ймовірно, буде скоригований до саміту.
Лідери ЄС також вимагатимуть від Єврокомісії і Європейського оборонного агентства активізувати зусилля з виявлення військових прогалин та координації спільних оборонних закупівель, зокрема, для поповнення своїх запасів матеріальних засобів, які були вичерпані в рамках підтримки України.
ЄС вже давно закликає країни блоку об'єднати зусилля у сфері закупівель озброєнь замість того, щоб підвищувати ціни, конкуруючи між собою або укладаючи індивідуальні угоди з постачальниками за межами блоку.
Країни неохоче йшли на це, але війна Росії проти України і темпи поставок західних озброєнь Києву додали нового відчуття нагальності.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель заявив цього місяця, що країни блоку надали Україні озброєння та військову техніку на суму щонайменше 8 мільярдів євро.
На саміті в Брюсселі лідери ЄС також закликатимуть до прискорення реалізації інфраструктурних робіт, покликаних сприяти швидкому переміщенню військових по всій Європі, згідно з проектом.
Будівництво та модернізація інфраструктури, зокрема доріг і мостів, є частиною проекту ЄС «Військова мобільність», який також має на меті спростити і стандартизувати процедури для військовослужбовців і техніки при перетині кордонів автомобільним, залізничним, морським або повітряним транспортом.
Військові експерти вже давно скаржаться на те, що занедбаність або відсутність інфраструктури, а також бюрократична тяганина перешкоджають швидкому пересуванню військ і техніки, що було б критично важливим, якби союзникам по НАТО довелося надсилати підкріплення до Східної Європи в разі виникнення конфлікту.
Раніше повідомлялося, що Британія приєднається до групи «військової мобільності» ЄС, з якої вона вийшла після Brexit, щоб мати змогу швидше переміщувати свої війська і техніку по всьому континенту.
Проект військової мобільності має на меті підвищити швидкість розгортання військ і техніки по всій Європі, особливо під час війни. Країни, які є частиною до проекту, не повинні проходити через однакову кількість бюрократичних процедур при перетині кордонів і не потребуватимуть однакових дозволів від офіційних органів влади.