Про це сьогодні пише Gazeta Wyborcza, додаючи, що в Латвії з'явився новий законопроект реформи освіти, який викликав обурення серед російської меншини. В двомільйонній країні кожен четвертий мешканець – росіянин, при цьому рідною мовою російську називають 37% людей. Але російська мова не має офіційного статусу в Латвії.
Проект реформи, внесений в латвійський Сейм, не забороняє використовувати російську мову в школах. Але його вважають другим кроком на шляху обмеження її застосування. Першим був закон, ухвалений в 2004 році, який зобов'язав школи проводити 60% занять латвійською мовою.
Нинішній законопроект, якщо його ухвалять в Сеймі і підпише президент, передбачає звільнення і заборону викладати на 5 років для вчителів, які проявляють "нелояльність до держави чи конституції", а також займають "неправильну позицію щодо себе, інших, праці, середовища, суспільства і культури".
Критики кажуть, що формулювання у законопроекті надто широкі і відповідають мало не кожному вчителю в Латвії. Крім того, що означає "неправильна позиція", буде визначати урядова організація, підпорядкована міністерству освіти.
Нагадаємо, що з початку війни в Україні Балтійські країни постійно страждають від російських військових провокацій. Зокрема, нещодавно розвідувальний корабель РФ заплив в економічну зону Латвії. Це було судно "Жигулевськ" класу "Альпініст" збройних сил Росії.
За минулий рік про наближення до свого повітряного простору російських літаків неодноразово заявляли уряди балтійських країн і Великобританії. Так, у грудні минулого року винищувачі НАТО перехопили військовий літак РФ біля кордонів Латвії, а через кілька днів до морських кордонів країнинаблизився російський військовий корабель.
В той час, як країни-члени НАТО розглядають дані інциденти як тривожні сигнали про готовність до застосування сили, в РФ польоти своїх бомбардувальників називають "рутинним патрулюванням".