Криза у відносинах Росії та ЄС поглиблюється — FT

Поділитися
Криза у відносинах Росії та ЄС поглиблюється — FT
Агресивна позиція Кремля є ударом по європейських країнах.

Верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що розчарований результатами недавнього візиту до Москви. «Бойове» ставлення Росії до вищого дипломата ЄС під час його знаменного візиту до Москви викликало політичний резонанс. Але малоймовірно, що європейський блок вирішить усі розбіжності відносно свого ставлення до Кремля, пише Financial Times.

Більшість аналітиків заявляють, що зростання напруги між ЄС та Росією після «знаменного візиту» Борреля ще сильніше заморозить і без того крижані відносини між сторонами і збільшить шанси на те, що європейці будуть запроваджувати ще більше санкцій проти Москви, зокрема через затримання Росією опозиціонера Олексія Навального.

Але малоймовірно, що це може спричинити фундаментальний перехід потужних держав-членів на чолі з Німеччиною та Францією до більш агресивної політики, враховуючи економічні, енергетичні та стратегічні інтереси.

Законодавці ЄС розкритикували Росію після візиту керівника зовнішньої політики блоку. Голландський депутат соціал-демократ Каті Пірі заявила, що Росія використала Борреля, щоб "принизити і образити" ЄС.

"Чи могло б це статися, якби лідери ЄС зайняли більш жорстку позицію щодо Росії? Європі потрібна єдина стратегія щодо Москви, з огляду на виклики, які Росія ставить перед нашою безпекою", - каже Каті Пірі.

Уряди країн ЄС розлючені рішенням Москви щодо вислання дипломатів з Німеччини, Польщі та Швеції під час того, коли Боррель все ще перебував з візитом у країні. Боррель захищав свою поїздку і заявив, що Москва не "виконала очікування стати сучасною демократією".

"Натомість між Європейським Союзом та Росією є глибоке розчарування та зростаюча недовіра", - сказав він.

Німеччина також розчарована поведінкою Кремля. Берлін підтримував запровадження економічних санкцій проти Росії після анексії Криму у 2014 році, але з тих пір зайняв менш конфронтаційну позицію.

"Це справжній удар для всіх в Німеччині та Європі, хто виступає за діалог з Росією", - сказав прес-секретар Християнсько-демократичного союзу Німеччини Юрген Хардт.

Проте є глибокі розбіжності щодо того, як Європа буде реагувати на агресивну поведінку Москви. Опозиція Німеччини наполягала на тому, щоб Берлін зупинив проект газопроводу «Північний потік-2», який має транспортувати російський газ безпосередньо через Балтійське море до Європи. Але уряд канцлера Ангели Меркель підтримує проект. Однак її партнери по коаліції заявляють, що ЄС повинен посилити санкції проти прихильників російського президента Володимира Путіна та бізнесменів, які підтримують його режим.

"Нам потрібні цілеспрямовані санкції проти російської еліти, прокремлівських олігархів", - сказав прес-секретар німецьких соціал-демократів Нілс Шмід.

Москва, схоже, не переймається наслідками візиту Борреля.

"Хто від кого віддаляється? Можливо, саме Європейський Союз хоче віддалитися від Росії, російської мови та культури", - сказав очільник МЗС Росії Сергій Лавров у відповідь на коментарі Борреля про те, що Росія "поступово віддаляється від Європи".

Лавров заявив, що використав свої переговори з європейським дипломатом, щоб "підтвердити" бажання Росії відновити відносини "на основі не односторонніх вимог, а взаємної поваги та врахування інтересів один одного". Прес-секретар Путіна заявив, що висилка Москвою європейських дипломатів показала, що Росія "явно не буде терпіти" втручання у свої внутрішні справи.

«Росія була і залишається зацікавленою у відновленні відносин з Брюсселем. Не ми ініціювали згортання зближення», - сказав прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков журналістам у понеділок.

Представник Німецької ради з міжнародних відносин Андраш Рач заявив, що метою Росії було надіслати чітке повідомлення європейцям - і в цьому вона досягла успіху.

«Це повідомлення: не втручайтесь у наші внутрішні справи. І для Росії ситуація з Навальним - це «особливо» внутрішня справа. Москва також хотіла подати сигнал, що вона зацікавлена в добрих відносинах з ЄС лише на власних умовах Кремля», - сказав Рач.  

Зростання напруги створює фундаментальний виклик для країн ЄС на чолі з президентом Франції Еммануелем Макроном, який виступає за зв'язок з Кремлем.

Частина лідерів ЄС, які виступають за «м’якші» відносини з Москвою наразі «ослаблена», тоді як прихильники жорсткішого підходу відчувають більшу рішучість.

Директор аналітичного центру Франко-російської обсерваторії Арно Дюб'єн зазначив, що Макрон наполегливо намагається вести переговори з Путіним навіть в умовах опору з боку власної адміністрації. Він говорив з російським лідером майже щотижня.

"Результати не те що б погані, вони просто відсутні. Єдине, чого Росія хоче від діалогу, - це те, щоб ЄС змінив свою політику. Тоді як сама Москва взагалі не готова змінювати власну поведінку", - сказала експерт з французького інституту міжнародних відносин Тетяна Кастуєва-Жан.

Під час візиту Жозепа Борреля в Москву МЗС РФ оголосило трьох європейських дипломатів персонами нон грата через присутність на акціях на підтримку опозиціонера Олексія Навального.

Детальніше про те, що пов'язує протести Навального, нове прискорення, промову Путіна в Давосі і абхазький сценарій для ОРДЛО, читайте в статті Сергія Немирича "Вітер змін".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі