Кремль ризикує недооцінити рішучість протестувальників — FT

Поділитися
Кремль ризикує недооцінити рішучість протестувальників — FT
Репресії Кремля можуть лише загострити невдоволення населення.

Нещодавно в Росії відбулися численні акції протесту проти арешту опозиційного політика Олексія Навального. У цих протестах можна побачити відлуння подій у Білорусі, які відбувалися в країні протягом останніх п'яти місяців, пише Financial Times.

Протести, які відбулися у ​​Москві та інших російських містах продемонстрували раптовий спалах антиурядових настроїв і поставили Росію у становище, наближене до Білорусі. У міру посилення протестів у Білорусі авторитарний лідер Олександр Лукашенко попросив Росію прислати спецназ, попереджаючи, "якщо Білорусь впаде, наступною буде Росія". Остерігаючись «налаштувати» білорусів проти Москви, російський президент Володимир Путін відхилив прохання Лукашенка.

Але після того, як арешт опозиційного активіста Олексія Навального спричинив акції протесту в Росії - найбільші «антипутінські мітинги» за останні роки, жорсткі дії Кремля ризикують неправильно оцінити настрої громадськості та легітимізувати національний рух проти влади, стверджують аналітики. Російська поліція затримала багатьох протестувальників, і ці арешти були фактично рекордними за десятиліття.

Суботні акції протесту також були першими за часи президенства Путіна, коли росіяни намагалися проривати барикади, вимагали звільнення затриманих із-під варти та активно виступали проти правоохоронців.

Ймовірно, ніхто не очікував, що такі події можуть насправді статися в Росії. Але зростання активності протестів показує, що величезна кількість людей незадоволена урядом. Люди не так протестують за звільнення Навального, як через те, що просто втомилися від корупції та поганого керівництва.

Навальний потрапив до в'язниці після повернення з Німеччини, де він лікувався після отруєння, яке, за його словами, було замовлено Кремлем. Зараз йому загрожує до 13 з половиною років тюрми за двома окремими звинуваченнями, які, на його думку, є відплатою за його опозиційну активність.

На наступний день після арешту Навальний опублікував відеорозслідування про розкішний «палац Путіна» на узбережжі Чорного моря. До неділі це відео набрало 78 мільйонів переглядів на YouTube і явно надихнуло деяких протестувальників.

Незважаючи на загрози репресій з боку правоохоронних сил, прихильники Навального закликають провести нові мітинги наступних вихідних, сподіваючись, що вони зможуть перехопити ініціативу.

Очевидно, що повернення Навального змусило Путіна зробити дуже неприємний вибір. Або він арештовує його, що є поганим варіантом, або ні, що теж невигідно для російського президента.

Кремль заперечує свою причетність до отруєння Навального і каже, що Путін не має зв'язку з палацом. Російська влада намагалася применшити масштаби протестів, а прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «багато людей голосують за Путіна». Однак протести, які відбулися на вихідних в Росії свідчать про те, що динаміка може змінюватися.

"Одне спільне питання з Білоруссю полягає в тому, що ви бачите молодих людей на вулицях, і це додає припливу енергії та ентузіазму. Молоді люди, які демонструють свою активну громадянську позицію поступово руйнують колективну національну готовність до статусу-кво, політичної ностальгії та стабільності", - сказав директор політичної консалтингової компанії GPW Філіп Ворман.

Союзники Навального сподіваються, що публічна демонстрація підтримки переконає Кремль звільнити його. У 2013 році Навальний був засуджений до п’яти з половиною років за звинуваченням у шахрайстві, але імпровізований мітинг за межами Кремля спонукав вищий суд призупинити покарання. Однак Кремль цього разу видається більш рішучим усунути Навального з політичного ігрового поля.

Російське державне телебачення заявило, що протестувальники «жорстоко поводилися з поліцією» і до протестів причетні американські спецслужби. Це відображає твердження Лукашенко, який звинуватив іноземні держави у використанні білоруських протестувальників.

Враховуючи ситуацію, яка сталася в Білорусі, не варто виключати можливості подібної дестабілізації в Росії. Однак помилка Кремля полягала в "недооцінці рівня підтримки Навального" та невдоволення населення, резюмує видання.

Нагадаємо, 23 січня в Росії і за її межами відбулися численні акції протесту проти арешту опозиційного політика Алєксєя Навального.

Силовики намагалися жорстко придушувати активність протестувальників, на акціях затримали майже 3,5 тисячі осіб, включно з дружиною Навального Юлію і журналістами, які висвітлюють їх. Однак опозиція має намір провести нові акції протесту в наступні вихідні

Країни Європи і США засудили жорстокість силовиків щодо протестувальників, нагадали росіянам про права людини, а керівництву країни - про зобов'язання щодо їх дотримання. Литва, Латвія і Естонія ініціюють нові санкції щодо російських чиновників.

Опозиціонера затримали в аеропорту Шереметьєво 17 січня, одразу після повернення з Німеччини, де він лікувався від отруєння «Новічком». Наступного дня Навального заарештували на місяць, засідання суду організували просто в поліцейській дільниці.

Чому Кремль пішов на загострення ситуації навколо опозиціонера? Чому Навальний, знаючи про загрозу арешту, все ж повернувся до Росії? Про це читайте в статті Олексія Коваля «Путіну потрібен Навальний» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі