Політична сила, яка була заснована лише чотири роки на хвилі протестів проти європейської програми допомоги Греції і здобула популярність завдяки невдоволенню від напливу біженців у Німеччину, здобула 12,6% голосів на парламенських виборах. Вона вперше увійде в Бундестаг.
Росія підтримала "Альтернативу для Німеччини" за допомогою кампанії у соціальних мережах на зразок тих, які вона влаштовувала у інших країнах. Безликі боти поширювали числені повідомлення знову і знову.
Про це в редакційній статті пише лояльне до Демократичної партії США видання Washington Post, додаючи, що зусилля Кремля з дестабілізації демократії, розділу Заходу і підриву ліберального міжнародного порядку в черговий раз знайшли точку опори.
Спостерігачі за німецькими виборами кажуть, що Росія, вірогідно, утрималася від більш масштабного втручання у процес, на відміну від кампанії у США минулого року. Але зробила все можливе для підтримки "Альтернативи для Німеччини". В останні години кампанії онлайн-прихильники партії почали поширювати застереження про нібито заплановані фальсифікації. І це робили в основному анонімні сторінки-тролі, яких підтримували російськомовні мережі ботів, кажуть в Digital Forensic Research Lab. Раніше також тролі, пов'язані з Росією, підтримували антиімміграційні повідомлення "Альтернативи для Німеччини". А російські державні ЗМІ забезпечили лідерам партії платформу за рахунок російськомовної спільноти в Німеччині.
Успіх німецьких радикалів змушує Ангелу Меркель вести переговори з двома меншими партіями про формування правлячої коаліції. Це значною мірою скорочує її політичні можливості. Ослаблення позиції Меркель частково пов'язане з її політикою щодо біженців. Але також це сталося через фрагментацію політичного простору в Європі, чим скористалися неліберальні сили, такі як "Альтернатива для Німеччини".
Президент Володимир Путін не втрачав часу, використовуючи ці обставини. Він не приховував свою неприязнь до Меркель і її позиції щодо санкцій, які були введені у відповідь на агресію Росії проти України і анексію Криму. Путіну як ніхто інших хотів би згенерувати сумніви, туманність, розкол і невизначеність навколо Німеччини як одного зі стовпів Європи. Він насолоджується проникненням хаосу і лиха у відкриті суспільства. В даному випадку підтримувати "праворадикальну" партію "Альтернатива для Німеччини" було неймовірно цинічним рішенням, зважаючи на те, що мільйони росіян померли, воюючи проти нацистів сім десятиліть тому.
Видання зауважує, що "нормальний президент США" привітав би тих у Німеччині, хто обрав демократію, верховенство права і права людини.
"Він би засудив підйом неліберальних сил, висловився б проти розпалювання ненависті і расизму. Президент Трамп рідко висловлюється проти цінностей, але він чомусь дуже симпатизує таким автократам, як Путін", - йдеться в статті.
Washington Post нагадує, як лідер німецьких соціал-демократів Мартін Шульц назвав партію "Альтернатива для Німеччини" копачами могили для демократії. Він, звісно, перебільшив, але, напевне, краще потурбуватися про цих "копачів" раніше, ніж вони встромлять свої лопати в землю.
Нагадаємо, блок партій Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС) на чолі з Ангелою Меркель вже традиційно виграв вибори в Німеччині, які проходили 24 вересня, хоча і показав значно гірший результат, ніж чотири роки тому. На другому місці-Соціал-демократична партія з 20,5% голосів, а права "Альтернатива для Німеччини" вперше пройшла в Бундестаг, набравши 12,6% голосів.
Після оголошення попередніх результатів парламентських виборів Соціал-демократична партія Німеччини вирішила не вступати в коаліцію з християнськими демократами. "СДПН йде в опозицію", - повідомив їхній лідер Мартін Шульц.
А канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про те, що новий кабінет міністрів Німеччини почне роботу до Різдва, навіть незважаючи на складні переговори при формуванні майбутньої правлячої коаліції.