Кремль хоче привернути увагу Заходу, стягуючи війська до кордону з Україною — Bloomberg

Поділитися
Кремль хоче привернути увагу Заходу, стягуючи війська до кордону з Україною — Bloomberg © Сайт президента России
Швидше за все, Путін не планує відкритого вторгнення в Україну.

Загострюючи конфлікт з Україною, російський президент Володимир Путін намагається врятуватися від внутрішньополітичних проблем в Росії та привернути увагу Заходу. Однак, майже театралізоване скупчення російських військ на українському кордоні в останні дні, яке аналітики називають безпрецедентним із 2015 року, змушує західних лідерів хвилюватися, пише Bloomberg.

Швидше за все, Путін не планує реального вторгнення на територію України, російський президент просто хоче, щоб США та Європа «поважали» його наміри впливати на геополітику. Опортуніст Путін, який у 2014 році використав момент розгубленості, щоб захопити Крим, напевно бачить подібний шанс і зараз. Однак є вагомі підстави сумніватися, що Путін насправді хоче починати відкриту війну з Україною. Він намагається привернути увагу США та їх європейських сусідів, щоб просувати власні інтереси.

Після Мінських домовленостей 2015 року, які повинні були знайти шлях до припинення бойових дій на Сході України, можна було припустити, що внутрішні обмеження загальмували наміри Путіна щодо повномасштабного вторгнення. Певною мірою цей аргумент досі зберігається: рейтинг Путіна (ймовірно, не всі респонденти готові говорити про своє реальне ставлення до нього) лише трохи перевищує історичні мінімуми. Аналіз даних із глобальної бази GDELT показує, що активність протестів у Росії приблизно вдвічі вища, ніж рік тому, що не є несподіванкою, враховуючи економічні наслідки пандемії коронавірусу.

Але маніпуляції Путіна щодо російської конституції минулого року, які фактично дозволили йому залишатися на посаді президента до тих пір, поки він контролює «апарат придушення» інакодумства, зробило падіння його популярності менш важливим.

Вважаючи себе історичною фігурою і все більше покладаючись на грубу силу, щоб зруйнувати будь-які залишки опозиції, Путіну більше не потрібно турбуватися про законність. Російські пропагандисти готові виправдовувати тиск на Україну. Багато прокремлівських журналістів вже давно агітують за повне захоплення Росією Східної України, при цьому звинувачуючи в агресії Київ.

Кремль також не надто стурбований коронавірусом та його наслідками: мінімізація смертності не є політичним пріоритетом, коли внутрішня політика живе в полоні маніпуляцій, а статистику можна «коригувати». Попри відносно низький рівень вакцинації, російська економіка зараз така ж відкрита і не обмежена карантином, як і економіка глобального лідера вакцинації - Ізраїлю. На відміну від цього, європейські країни, які підтримують Україну і зв’язані з нею географічним розташуванням, змушені велику частину уваги зосереджувати на боротьбі з пандемією.

Також зараз надзвичайно незручний час для США приймати важливі і швидкі рішення щодо України, адже президент Джо Байден змушений вирішувати серйозні внутрішні проблеми своєї країни. Спроба підштовхнути європейських союзників до спільних дій також може напружити ситуацію з відновлення союзу США та Європи.

Президент України Володимир Зеленський, який говорив із низкою західних лідерів про нарощування військових сил Росії, заявив у вівторок генеральному секретарю Організації Північноатлантичного договору Йенсу Столтенбергу, що членство України в НАТО може стати "єдиним способом закінчення війни" на сході країни.

Проте нарощування російських військ, ймовірно, не означає, що Путін збирається напасти. Якби Росія хотіла атакувати, вона, швидше за все, не афішувала б переміщення військ, які, за висловом військового аналітика Майкла Кофмана, «направлені просто спостерігати», а не готуватися до загального натиску.

Причини військових дій Путіна, ймовірно, ширші, ніж будь-які політичні занепокоєння. Кремль насправді навіть чітко не уявляє, що робити з анексованим Кримом, не кажучи вже про подальше вторгнення в Україну. Наразі Москва контролює бойовиків у Донбасі, але захоплення українських територій обійдеться Москві дуже дорого, зокрема і в економічному аспекті. Путін просто хоче отримати важелі політичного впливу на Україну, Європу та США.

Якби не ситуація з Україною, багато стратегів США вже давно списали б Росію як неактуальну проблему «другого рівня». Важелі впливу Кремля на Близькому Сході або в Раді Безпеки ООН на настільки потужні, як здається. Усі розмови про Китай як другу глобальну наддержаву та єдиного гідного суперника США, ймовірно, сильно дратують Путіна. Переміщуючи частину військ до українського кордону, він змушує Захід шукати варіанти дій, якщо Кремль дійсно вирішить розпочати атаку. Ймовірно, Путін просто хоче змусити Байдена та європейських лідерів мати справу з ним, коли обговорюються питання геополітики, адже він все ще вважає, що Росія може бути одним із головних полюсів у багатополярному світі. Однак, окрім ескалації в Україні та навколо неї, у Путіна залишається все менше важелів впливу, резюмує видання.

У середу, 7 квітня відбулося екстрене засідання Тристоронньої контактної групи, ініційоване Україною для обговорення загострення в Донбасі. Представники РФ підтвердили свою прихильність режиму припинення вогню, але лише на словах. Підсумковий документ, запропонований ОБСЄ, росіяни підписувати відмовилися.

Ситуація на сході України погіршилася наприкінці минулого місяця. 26 березня бойовики прицільно обстріляли позиції ЗСУ під Шумами, що на Донеччині, четверо українських військових загинули, ще двоє дістали поранення. Окупанти стріляли саперам у спину, провокуючи вогонь по водонасосній станції, що забезпечує водою мешканців тимчасово окупованих і підконтрольних Україні територій.

На думку Арестовича, нове загострення пов’язано з трьома причинами: навчаннями НАТО, новою холодною війною між США та Росією, а також прагненням Кремля домогтися поступок на нормандському саміті.

Ескалацію в Донбасі засудили західні партнери України, Німеччина і Франція закликали «обидві сторони до стриманості та негайної деескалації».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі