Бойовики російсько-окупаційних військ отримали від кураторів завдання провокувати українських військових на обстріли в Донбасі, зокрема, такі, що призведуть до пошкодження цивільної інфраструктури, повідомив під час виступу у Верховній раді головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак.
«Підтвердженням цього став обстріл 26 березня цього року групи розмінування 143 Об’єднаного навчально-тренувального центру зі складу Об’єднаних сил в районі населеного пункту Шуми», - наголосив він.
Група під командуванням підполковника Сергія Коваля мала очистити територію від протипіхотних мін ПОМ-2, які напередодні дистанційно встановили бойовики. Однак по українських військових відкрили снайперський вогонь.
Смертельні поранення дістали старший сержант Сергій Барнич і підполковник Коваль, який надавав солдатові першу допомогу і намагався евакуювати його; важко поранило старшину Бруску, поранення середньої важкості дістав старший солдат Гещук.
Окупанти обстріляли й прибулих на допомогу старшого сержанта Максима Абрамовича і старшого солдата Сергія Гайченка, від отриманих поранень обидва захисники України померли.
Бойовики стріляли з водонасосної станції, що забезпечує водою тимчасово окуповані та підконтрольні Україні території Донеччини. Особливим цинізмом Хомчак назвав стрільбу у спини військових.
Метою окупантів було викликати вогонь у відповідь та домогтися пошкодження станції, що живить Торецьк, Горлівку і Південне. Перебої з водопостачанням підіграли б пропаганді Кремля про начебто «ненависть України до народу Донбасу».
На позачерговому засіданні 30 березня Верховна Рада ухвалила заяву, у якій засудила збройну ескалацію в Донбасі та закликала уряди інших країн долучитись до засудження російської агресії.
26 березня, окупанти прицільно обстріляли позиції ЗСУ під Шумами, що на Донеччині, четверо українських військових загинули, ще двоє дістали поранені. Українські військові дали жорстку відповідь на ворожі обстріли.
Голова української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук заявив, що є всі підстави говорити про серйозне загострення в Донбасі, Україна ініціювала екстрену нараду групи, однак вона не відбулася.
За словами речника делегації України в ТКГ Олексія Арестовича, влада розцінює обстріли під Шумами як порушення режиму припинення вогню, а не припинення його дії. «Режим тиші» формально діє в Донбасі з 27 липня 2020 року.
Президент України Володимир Зеленський звернувся до лідерів «нормандської четвірки» з проханням допомогти з врегулюванням конфлікту на сході, а очільник МЗС Дмитро Кулеба закликав світову спільноту рішуче засудити Росію за ескалацію в Донбасі.