Влада України трактують сьогоднішній обстріл під Шумами, в результаті якого загинули четверо бійців ВСУ, як порушення режиму припинення вогню, а не його закінчення.
Як передає Ліга.net, про це спікер української делегації в Тристоронньої контактній групі Олексій Арестович заявив, в ефірі "Свободи слова з Савіком Шустером", додавши, що "знову починати стріляти... - це тупиковий шлях".
"Сказати, що не існує, тим більше не існує юридично, режиму припинення вогню - це було б неправильно. Ми повинні бути точними. Дуже трагічна і резонансна подія. Ми повинні бути точними, і точно це звучить так: де-юре він зберігається, цей режим. Те, що сталося сьогодні, ми трактуємо як грубе порушення режиму припинення вогню. Не скасування режиму, а грубе порушення, з трагічними наслідками", - сказав він.
Арестович заявив, що головна мета України зараз - повернення до дотримання режиму припинення вогню.
Він нагадав статистику втрат на Донбасі. Так, за словами Арестовича, в 2020 році було вбито 45 і поранено 317 українських військових, з початку 2021 року - 21 вбито і 75 поранено.
Кількість обстрілів зменшилася, за різними підрахунками, від 10 до 15 разів, зазначив Арестович.
"Те, що відбувається з початку року - це прикра така тенденція на переривання цього безпрецедентного періоду режиму припинення вогню", - сказав Арестович.
"Якщо, як деякі гарячі голови говорять, знову починати стріляти - це будуть десятки загиблих щомісячно. Це тупиковий шлях, я відразу хочу це заявити", - додав він.
Раніше про загострення в Донбасі повідомив журналіст Юрій Бутусов. Він не виключає того, що після останніх подій Росія може продовжити свої атаки в районі Шумов, щоб захопити передові позиції ВСУ.
Зеленський заявив, що начальник Генштабу за його дорученням вилетів на місце події, щоб встановити обставини трагедії. Він пообіцяв найближчим часом провести розмову з усіма лідерами «нормандської четвірки».
«На жаль, з початку 2021 року ми спостерігаємо зростання ескалації. Те, що так важко і по крупицях відновлювалося майже рік, може бути зруйноване за мить. Загострення ситуації особливо помітно на тлі перших місяців режиму припинення вогню», — наголосив президент.
Він додав, що виконання інших домовленостей неможливе, поки на Донбасі не встановиться «всеосяжний і стабільний» режим тиші.
З 00:01 27 липня 2020 року в районі проведення операції Об'єднаних сил почало діяти повне і всеосяжне припинення вогню, узгоджене учасниками Тристоронньої контактної групи 22 липня.
У Кремлі відмовилися гарантувати дотримання режиму тиші бойовиками, вкотре заявивши, що Росія нібито не є стороною конфлікту.
11 лютого президент Володимир Зеленський і глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук синхронно заявили, що з початку 2021 року російські окупанти посилили обстріли, і перемир'я в Донбасі фактично не діє. Дії РФ у Києві розцінюють як тиск на ТКГ і зрив Мінських домовленостей.
3 березня пропагандистські ЗМІ ОРДО поширили заяву так званої “народної міліції” “ДНР” щодо отримання дозволу на ведення “превентивних вогню на придушення і знищення вогневих точок ЗСУ”. У відповідь на це голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що Україна розцінює дану заяву як загрозу одностороннього виходу РФ з режиму припинення вогню та загрозу зриву виконання Мінських домовленостей.