Москва досі щиро вважає, що має повне право вказувати Україні, Грузії та іншим країнам, які в Кремлі вважають своєю "вотчиною", що їм не варто вступати до лав НАТО, щоб уникнути неприємних наслідків, заявив спеціальний представник США в питанні переговорів по Україні Курт Волкер під час виступу у четвер в "Атлантичній раді", повідомляє Укрінформ.
"Росія продовжує зберігати образ мислення, що вона має право вказувати іншим країнам, чи можуть вони приймати рішення (про приєднання до НАТО - ред.)", - зазначив американський дипломат.
Волкер додав, що країни повинні приймати рішення про вступ до НАТО самостійно - саме так сталося у ситуації України і Грузії.
"Захід повинен мати кардинально іншу думку. Ми вважаємо, що ці країни повинні самостійно приймати рішення, яке вони хочуть", - підкреслив представник США, назвавши це "фундаментально різними ментальними підходами".
У той же час, Волкер нагадав, що в НАТО існує чіткий принцип - напад на одного означає напад на всіх, і це об'єднує інтереси безпеки всіх країн Альянсу. Це не є агресією або загрозою, це є обороною, підкреслив Волкер.
Спецпредставник також охарактеризував як "помилковий" підхід, що Україна і Грузія не можуть стати членами Північноатлантичного альянсу тільки тому, що їх територія є частково окупованої з боку Росії.
Показником політики Кремля є ситуація з Фінляндією.
Нагадаємо, Фінляндія, Швеція, Грузія, Йорданія й Австралія входять до програми особливих можливостей НАТО. З 1993 року Фінляндія бере участь у невійськовій частині маневрів НАТО в Балтійському морі. Дискусія про вступ до НАТО істотно активізувалася у зв'язку з анексією Росією Криму у 2014 році.
У травні 2018 року було підписано договір, що передбачає повноправну участь скандинавських країн у навчаннях НАТО та можливість використання систем управління військами і зброєю Альянсу. Своєю чергою міністр оборони РФ Сергій Шойгу пригрозив "заходами Москви у відповідь" через активне співробітництво Швеції і Фінляндії з Альянсом.
Що ж стосується України, то у березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення поправок до Конституції, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Після закінчення підготовки, Рада оприлюднила відповідний проект змін до Конституції.