Зростає стурбованість стосовно того, що значне підвищення рівня світового боргу протягом останнього десятиліття може спричинити різкий економічний спад, пише Financial Times.
Зараз, крах туризму може опинитися в «центрі шторму», якщо почнеться по-справжньому різке падіння економіки. Попри те, що багато хто й досі подорожує, навіть під час пандемії, це ще не означає збереження стабільності. Адже, для того, щоб зекономити, кожен може легко відмовитися від мандрівок. А якщо це стане масовим явищем, тоді сфера туризму може дійсно зазнати непоправних втрат.
Якби люди перестали подорожувати через якийсь непередбачуваний економічний шок, це завдало б серйозної шкоди фактично для кожної галузі, від виробництва до нерухомості, ресторанів, предметів розкоші, фінансових послуг тощо. Все це могло б загрожувати надзвичайно високим рівнем безробіття та невпинним економічним спадом. Саме це і може спричинити пандемія COVID-19.
Тепер, пов'язаний з коронавірусом крах світового туризму цілком може спровокувати наступну стадію економічної кризи, в якій від колапсу в галузі охорони здоров'я і високого рівня безробіття світ може перейти до масового банкротства у безлічі галузей промисловості. Такі країни, як Італія, Мексика та Іспанія, які мають найвищу частку туризму у власних ВВП, постраждають чи не найбільше.
Однак, США, ймовірно, опиняться в центрі більш масштабної «економічної бурі». Конгрес не може домовитися про комплекс заходів для стимулювання економіки, а кількість хворих на коронавірус зростає щодня. Майже 17 мільйонів американців можуть втратити роботу лише внаслідок «туристичної кризи». Навіть маючи мільярди доларів у програмах державної допомоги, банкрутства комерційних банків та підприємств у США зросли на 43% протягом червня 2020 року, порівняно з тим же місяцем 2019 року.
Важко собі уявити, що станеться, коли Сполучені Штати не зможуть підтримувати власну економіку. Першими постраждають такі компанії, як Boeing і Airbus. Якщо частота світового авіаперевезення впаде на 60%, то два основні виробники літальних апаратів зіштовхнуться з невпинним потоком скасування замовлень на фоні посилення «торговельної напруги» між Європою та США.
Те, що люди не подорожують – впливає і на нерухомість. Ціна світової нерухомості більша, ніж сукупна вартість акцій та облігацій. Згідно з підрахунками, вартість комерційної нерухомості в США знизилася на 11% після початку пандемії.
Обсяги транзакцій у другій половині 2020 року впали на 68%, що є найнижчим рівнем після фінансової кризи 2008 року. Дорогі офіси провідних світових компаній зараз порожні. Технічні гіганти, такі як Google заявили про те, що їхні співробітники працюватимуть дистанційно аж до наступного літа. Обвал на ринку нерухомості, без сумніву, негативно вплине на економіку.
Криза туризму також впливає на економіку спільної участі. Експерти вважають, що туристичний бізнес ризикує так і не відновитися повністю. Це означає зниження рівня закупівлі предметів розкоші та втрату населенням доступу до закордонної освіти. Своєю чергою, криза в туристичній сфері завдасть удару ресторанному бізнесу, який вже й так зазнав значних втрат внаслідок карантинних обмежень.
Подібних прикладів можна навести ще багато. Те, що ми зараз спостерігаємо – це крах галузі, яка підтримувала багато інших секторів економіки. Тому, уряди країн повинні прораховувати власні кроки для того, щоб зупинити різке падіння економіки, резюмує FT.