Десятки країн, включаючи США, закликали Росію звільнити критика Кремля Алєксєя Навального. Представники країн заявили, що вирок опозиціонеру незаконний, та вимагають розслідування його отруєння "Новачком" минулого року.
У заяві, зачитаній Польщею в Раді ООН з прав людини в Женеві, йдеться, що дії російської влади проти лідера опозиції неприйнятні та політично мотивовані.
Всього до заяви приєдналися 45 країн. В основному всі вони європейські, проте серед заявників були Австралія, Канада і Японія.
У лютому Навального засудили до 2,5 років в'язниці за передбачувані порушення умовно-дострокового звільнення у зв'язку зі справою про розкрадання, яке, за його словами, сфабриковано з політичних мотивів, що влада РФ заперечує.
«Ми закликаємо Російську Федерацію до негайного і беззастережного звільнення Навального і всіх незаконно чи довільно затриманих», - йдеться в спільній заяві. «Ми також стурбовані великою кількістю довільних арештів протестуючих, які висловлювали свою підтримку Навальному в багатьох містах Росії».
‼️ See JST on #HumanRights situation in ?? #Russia delivered today by ?? Ambassador Z. Czech on behalf of 4⃣5⃣ states during 46. session of ?? #HumanRightsCouncil.
Here ? you can find full version of the statement: https://www.gov.pl/web/un/Cross-regional-joint-statement-of-45-States-delivered-by-Poland pic.twitter.com/1sqrXBMe5c
Раніше Росія назвала таку критику втручанням в її внутрішні справи.
У п'ятницю адвокати Навального заявили, що його вивезли з СІЗО у Володимирській області Росії і його місцеперебування невідоме.
1 березня експерти ООН з прав людини заявили, що в замаху на Навального винна Росія, і закликали до міжнародного розслідування його отруєння. Москва заперечує отруєння Навального і заявляє, що не бачила жодних доказів.
США та Євросоюз запровадили санкції проти російських чиновників через отруєння Алєксєя Навального. У санкційні списки потрапили директор ФСБ Алєксандр Бортніков, глава ФСВП Алєксандр Калашніков, голова Росгвардіі Віктор Золотов, перший заступник голови адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко, генпрокурор Ігорь Краснов, заступник міністра оборони та глава управління Кремля по внутрішній політиці Андрій Ярин. Крім того, США заборонили експорт оборонних технологій в Росію та ввели обмеження проти 14 компаній, які пов'язують з використанням хімічної зброї.
Кремль назвав ці кроки абсурдними, необґрунтованими та такими, що "не мають реального впливу".