Щодня у світі викидається понад 1 мільярд порцій їжі, а сотні мільйонів людей голодують, йдеться у новому звіті Організації Об'єднаних Націй.
У 2022 році у світі було викинуто 1,05 мільярда метричних тонн продовольства — тобто близько п'ята частина їжі, доступної людям, була змарнована домогосподарствами, ресторанами та іншими частинами секторів громадського харчування та роздрібної торгівлі.
Крім того, 13% світового продовольства втрачається на шляху від ферми до столу. Тож загалом, близько третини всієї їжі втрачається під час виробничого процесу, пише CNN.
Ці цифри особливо вражають, якщо порівняти їх з висновками звіту про те, що близько третини населення світу стикається з проблемою відсутності достатньої кількості їжі, а 783 мільйони людей страждають від голоду.
За словами директорки Програми ООН з довкілля (UNEP) Інгер Андерсен, приголомшлива статистика, опублікована в середу в звіті «Індекс харчових відходів 2024» UNEP, ставить під сумнів здатність світу розподіляти вироблену їжу і підкреслює роль харчових відходів як рушійної сили зміни клімату.
«Харчові відходи — це глобальна трагедія. Мільйони людей сьогодні голодують, оскільки їжа марнується по всьому світу. Це не лише основна проблема розвитку, але наслідки таких непотрібних відходів завдають значної шкоди клімату та природі», — сказала Андерсен.
У звіті розрізняють втрати продовольства — продукти харчування, що викидаються на ранній стадії ланцюга постачання, наприклад, овочі, які гниють на полях, і м'ясо, яке псується без холодильника — і відходи — продукти харчування, що викидаються домогосподарствами, ресторанами і магазинами.
У 2022 році домогосподарства викинули 631 мільйон метричних тонн харчових продуктів — 60% від загальної кількості, тоді як на сектор громадського харчування припало 28% відходів, а на роздрібну торгівлю — 12%.
За даними звіту, середньостатистична людина щороку викидає 79 кілограмів їжі, тобто щодня у домогосподарствах викидаються щонайменше один мільярд порцій їстівних продуктів. Середньостатистичний мешканець США викидає 115 кг «зайвої» їжі, європеєць — 65 кг,
Однак навіть ці оцінки є неповними. Хоча збір даних покращився — кількість точок збору даних на рівні домогосподарств з часу публікації звіту ООН про харчові відходи за 2021 рік майже подвоїлася — у звіті країни критикуються за несистемний моніторинг.
Лише 21 країна включила втрату харчових продуктів і відходів у свої національні кліматичні плани, незважаючи на те, що вони генерують від 8% до 10% глобальних викидів, що нагрівають планету — майже в п'ять разів більше, ніж викиди від авіаційного сектору.
Вплив на клімат авіаперельотів, що поглинають багато газу, добре висвітлений, натомість вплив більш приземленої проблеми харчових відходів залишається поза увагою.
Виробництво продуктів харчування є ресурсномістким, вимагає величезної кількості землі та води, а харчові системи відповідають за близько третини глобальних викидів, що призводять до нагрівання планети.
Переважна більшість харчових відходів потрапляє на сміттєзвалища, утворюючи метан під час розпаду. Потужний парниковий газ метан протягом перших 20 років має приблизно у 80 разів більшу теплову потужність, ніж вуглекислий газ.
Харчові відходи не лише спричиняють зміну клімату, але й можуть посилювати її, йдеться у звіті. Виявилося, що країни з більш спекотним кліматом викидають більше їжі, ніж із прохолодним, оскільки вищі температури ускладнюють зберігання і транспортування продуктів харчування до того, як вони зіпсуються.
У звіті також йдеться про те, що харчові відходи — це явище не лише «багатого світу». Кількість харчових відходів у країнах з високим і середнім рівнем доходу відрізняється лише на сім кілограмів на людину щороку.