Незважаючи на те, що пік захворюваності в Європі і США ще не пройдено, глави держав все частіше замислюються про пом'якшення карантинних обмежень, щоб знизити негативний вплив пандемії на економіку.
Сполучені Штати Америки
Президент США Дональд Трамп анонсував ослаблення карантину в ряді штатів на початку наступного тижня.
З 20 квітня відновилася робота окремих категорій підприємств в штатах Техас і Вермонт, при цьому компанії продовжать дотримуватися профілактичних заходів. З 24 квітня поступово почнуть знімати обмеження і в штаті Монтана, Трамп заявив на прес-брифінгу робочої групи Білого дому з коронавірусу.
"Ми як і раніше бачимо ряд позитивних сигналів, які свідчать, що вірус пройшов свій пік", - цитує американського лідера "Голос Америки".
Проте ряд губернаторів відмовилися від передчасного відкриття економік своїх штатів до проведення додаткового тестування.
Сполучені Штати залишаються світовим лідером за кількістю хворих COVID-19, станом на ранок 21 квітня коронавірус діагностували у 786 968 людини, понад 39 тисяч хворих померли.
Італія
Уряд цієї постраждалої від коронавірусу країни планує частково послабити карантин з 4 травня, пише Corriere della Sera.
За словами міністра охорони здоров'я Роберто Сперанца, знімати обмеження будуть поступово, а список послаблень буде залежати від конкретного регіону.
Так, у найближчі два тижні в безпечних регіонах (найбільше від коронавірусу постраждала північ країни) відкриються окремі виробництва. З 4 травня запрацює ще більше виробничих потужностей, відновиться будівництво і торгівля, відкриються бари і ресторани, в залежності від ризику в регіоні.
Серед послаблень з 4 травня – дозвіл на поодинокі заняття бігом на вулиці, не більше години на день (зараз за це передбачений штраф). Молоді до 18 років дозволять відвідувати родичів за умови використання масок і рукавичок (зараз це допускається лише при надзвичайній необхідності). Можливо також дозвіл ігор з дітьми на свіжому повітрі.
На третій фазі, у вересні, очікується відновлення туризму, відкриття закладів культури та шкіл, пише "Європейська правда".
У суботу, 18 квітня, в Італії знизилася кількість хворих у реанімації і померлих, тим не менш, країна залишається в трійці лідерів за кількістю хворих в Європі. Станом на ранок 21 квітня в Італії 181 228 випадків зараження (2 256 за добу).
Іспанія
Послабити карантин готові і в Іспанії, заявив прем'єр-міністр Педро Санчес.
Глава уряду має намір продовжити карантин ще на 15 днів, до 9 травня, при цьому обмеження не торкнуться дітей – їм можуть дозволити виходити з будинку вже з 27 квітня. Проте цей дозвіл буде мати обмеження.
За станом на ранок 21 квітня в Іспанії коронавірусом захворіли більше 200 210 випадків (1 536 за добу).
Україна
В Україні карантин ввели 12 березня, обмеження пізніше продовжили до 24 квітня. Тим не менше, немає ніяких гарантій того, що в наступну п'ятницю їх пом'якшать або скасують. За словами президента Володимира Зеленського, часткове пом'якшення карантину можливо в травні, за умови, що нові спалахи захворювання фіксуватися не будуть.
"Частково людей треба буде відпускати на роботу. Частково ті галузі, які для нас важливі, будуть відкриватися. Частково може бути пом'якшення у травні щодо руху транспорту. Такі речі будуть, якщо не буде великої хвилі", - підкреслив гарант.
За офіційними даними, кількість хворих українців перевищила 5 тисяч осіб, 141 хворий помер.
Чехия
У вівторок, 14 квітня, уряд Чехії опублікував план часткового ослаблення карантинного режиму.
З понеділка в країні відновиться робота фермерських ринків (без торгівлі готовою їжею), ремісничих майстерень та центрів з продажу уживаних автомобілів. Через тиждень після цього відкриються інші торгові точки, площею до 200 квадратних метрів.
Крім того, жителям країни дозволять весілля чисельністю не більше 10 чоловік.
З 25 травня запрацюють ресторани і кафе з терасами на вулиці, перукарні, музеї, галереї. З цього часу будуть дозволені культурні та громадські заходи чисельністю до 50 чоловік.
Третя і остання фаза зняття обмежень завершиться 8 червня. Тим не менш, все це буде можливо, якщо в найближчі два тижні не буде нового сплеску захворюваності, наголошують "Крим.Реалії".
Норвегія і Данія
В Данії на цьому тижні запрацювали дитячі садки і початкові школи, вихователям і вчителям рекомендують якомога більше часу проводити з дітьми на свіжому повітрі.
Уряд в Осло теж вирішив, що відкриє дитячі садки, а з 27 квітня – початкові і середні школи. Училища та вузи поки відкриють свої двері лише для тих, кому в цьому році потрібно здавати випускні іспити.
В обох країнах кількість хворих коливається в межах 7-7,5 тисяч чоловік (в кожній).
Сербія
За словами президента Олександра Вучича, часткове пом'якшення обмежень жителі країни зможуть відчути вже 21 квітня. Цього дня почнуть працювати автомобільні та велосипедні майстерні, хімчистки, магазини з продажу будівельних матеріалів, швейні та взуттєві майстерні.
Комендантську година скоротиться в робочі дні, а людям старше 65 років дозволять виходити з дому тричі на тиждень на строк до однієї години (зараз представникам групи ризику заборонено залишати будинки).
Якщо за тиждень нового спалаху захворюваності не буде, з 27 квітня відновлять роботу магазини площею до 300 квадратних метрів, за винятком розташованих у торгових центрах.
На третьому етапі, з 4 по 11 травня, відновлять роботу перукарні, салони краси та спортивні зали. Поступово будуть відкриватися готелі, курорти, ТЦ, міжміські перевезення, кафе і ресторани.
Австрія
Прем'єр-міністр Австрії Себастьян Курц заявив, що З 15 травня в Австрії ще більше послаблять карантин, знову відкриються ресторани, відновляться служби в церквах і шкільні заняття для випускників.
Шкільні заняття для учнів молодших класів будуть відкриватися поетапно, також, починаючи з 15 травня.
Словаччина
Уряд Словаччини розробив чотирьохетапний план по ослабленню карантинних заходів, введених через епідемію коронавірусу. З середи, 22-го квітня, почнуть відкриватися всі магазини та установи з торговою площею до 300 квадратних метрів.
Ресторани і паби також повинні бути відкриті, повідомляє словацьке видання SME. Також відкриються ринки під відкритим небом, автомобільні ринки та місця для спортивних тренувань. Хостели зможуть відкриватися, але тільки для тривалого проживання, а не для відпочинку та без ресторанів.
Румунія
Після 15 травня в країні будуть поступово послаблювати карантинні заходи. Повідомив президент Румунії Клаус Йоханнис в заяві на сайті президента країни.
"Зараз діє чинний указ про надзвичайний стан, який закінчується 15 травня. Отже, після 15 травня, якщо кількість інфікованих людей зменшиться, зменшиться кількість загиблих від цієї хвороби, якщо ми всі будемо дотримуватися заходів і справи будуть іти добре, ми зможемо перейти до поступового послаблення ", - заявив Йоханнис.
Південна Корея
У Південній Кореї після 5-го травня розпочнеться поступове пом'якшення карантинних заходів, якщо не буде фіксуватися зростання випадків зараження. За умови дотримання строгих правил соціального дистанціювання знову запрацюють церкви, бари спортивні майданчики і школи. Уряд також зніме обмеження зі здачі екзаменів і необхідних кваліфікаційних тестів. Про це заявив прем'єр-міністр країни Чунг Сіекюн, повідомляє Yonhap News.
У Швеції спробували дотримати баланс між превентивними заходами протидії поширенню вірусу і нормальним життям і, при цьому, забезпечити збереження демократичних практик і свобод.
Сусідні і більшість інших країн Європи і світу дивляться на політику шведського уряду майже як на дії божевільного, шведський шлях протидії глобальної пандемії називають "ризикованим" і "повністю неправильним", але влада Швеції має власні вагомі аргументи, щоб вступати в період пандемії саме так, а не інакше.
Детальніше про те, чому Стокгольм так довго не посилює протикоронавірусні заходи, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Шведська рулетка" для ZN.UA.