Коронавірус загрожує глобальному домінуванню США - Financial Times

Поділитися
Коронавірус загрожує глобальному домінуванню США - Financial Times Американську економічну і політичну системи лихоманить © James Ferguson
США збереже своє глобальне домінування, якщо через COVID-19 світове співтовариство не втратить довіру до американського долара.

У розпал холодної війни Рональд Рейган стверджував, що суперництво між народами зникне, якщо світ буде атаковано іншопланетянами. Колишній президент США був занадто оптимістичний. Сьогодні США і Китай стикаються з загальною загрозою у вигляді коронавірусу SARS-CoV-2. Пандемія не тільки не об'єднує цих двох суперників, але і підсилює їх конкуренцію, пише головний оглядач по зовнішній політиці США в газеті Financial Times, Гідеон Рахман.

Ви можете побачити, чому Китай може використати свою можливість в цій кризі. Коронавірус націлений на слабкі сторони Америки, в той час як багато з її сильних сторін тимчасово не мають значення. Найпотужніша в світі військова машина не дуже ефективна проти вірусу. Але відсутність загального медичного страхування раптово стає загрозою не лише для бідних, але й для всього американського суспільства.

Американську економічну і політичну системи лихоманить. Один з 10 американських працівників втратив роботу протягом трьох тижнів. І республіканці, і демократи підозрюють, що інші країни будуть використовувати цю пандемію, щоб спробувати сфальсифікувати майбутні президентські вибори. Пол Кругман, економіст і оглядач, нещодавно заявив, що сама американська демократія в небезпеці.

Між тим, китайський уряд стверджує, що він майже повністю придушив поширення вірусу всередині країни. Об'єднайте відносну стабілізацію Китаю із загрозою нової Великої депресії і глибокою політичною кризою в Америці, і цілком можливо, що Covid-19 викличе велике зрушення в глобальній перевазі від США до Китаю. Це може навіть ознаменувати кінець американської першості.

Ця дискусія про спад в США, звичайно, триває вже десятиліття. Взагалі кажучи, я був у таборі прихильників "занепадництва", стверджуючи, що ерозія американської гегемонії реальна і неминуча. Але в той же час я спробував згадати два важливих питання, які служать перевіркою реальності надмірного "занепадництва".

Перше питання: якій валюті в світі ви найбільше довіряєте? Питання друге: де, за межами вашої країни, ви найбільше хотіли б, щоб ваші діти ходили в університет або на роботу? Для більшості світового середнього класу відповідями на ці питання були, відповідно, долар і США. Якщо це продовжиться після пандемії, тоді американська першість переживе Covid-19.

Ці два показника потужності США можуть здатися своєрідними. Але вони мають більш широке значення.

Привабливість американських університетів і компаній - міра здатності країни залучати таланти з усього світу, поширюючи американські ідеї і методи. Це також означає вотум довіри до стабільності і відкритості США. Політичні погляди, які підтримують люди, іноді менш значущі, ніж те, як вони голосують ногами. Загальним для Сі Цзіньпіна і Барака Обами є те, що обидва президенти мають дочок, які навчалися в Гарварді.

На противагу цьому, Пекін все ще щосили намагається залучити кращих китайських вчених для роботи в Китаї. Програма "Тисяча талантів" була спрямована на залучення провідних вчених, надаючи відмінну заробітну плату і дослідницькі можливості. Але деякі вчені, які повернулися в Китай із США, були стурбовані політичною обстановкою в країні. Це набагато більш нав'язливо і загрозливо, ніж все, з чим вони стикалися в Америці Дональда Трампа.

Звичайно, можливо, що США стануть менш привабливим місцем для іноземців після пандемії. Зростання ксенофобії, глибокий і тривалий спад економіки, справжня загроза політичних свобод – будь що з цього завдасть шкоди м'якій силі Америки.

Це могло б підірвати могутній долар. У той час як військове панування США все частіше заперечується, глобальна роль долара як безпечного фінансового притулку і провідної валюти для торгівлі незаперечна. Це призводить до величезної політичної влади. США можуть використовувати санкції, щоб вивести країну або компанію з доларової системи. І, оскільки це світова валюта, санкції поширюються по всьому світу. Просто запитайте про це Іран або російських олігархів, на яких націлена Америка. У той час як багато іноземних держави обурені силою долара, у жодній іншій країні немає валюти, яка б користувалася такою повагою.

Але реакція США на коронавірус може перевірити світову віру в долар. Прийнятий пакет стимулів на $2 трлн означає, що державний борг США, який різко виріс за роки Трампа, буде зростати ще більше. Між тим, баланс Федерального резерву також значно розширюється, оскільки він скуповує не тільки казначейські облігації, але і корпоративні борги. Якщо б країна "третього світу" вела себе так, мудрі голови у Вашингтоні попередили її, що криза не за горами.

Повинен бути ризик того, що навіть американська валюта в остаточному підсумку втратить довіру світу. Дикі розмови відомих американських політиків про те, що Америка повинна оголосити дефолт по американському боргу, що належить Китаю, як покарання за COVID-19, безумовно, не допоможе. Але США допомагає той факт, що всі альтернативи долару все ще виглядають гірше. Пандемія породила страхи перед новою кризою євро. І Китай як і раніше використовує валютний контроль, побоюючись незадоволеного попиту китайських вкладників на виведення грошей з країни. Інші рекламовані альтернативи долару - золото, біткойн - мають серйозні недоліки.

Гасло долара - "Ми віримо в Бога". Світовий апетит на долари дає неявне послання - "Америці ми довіряємо". Якщо ця довіра переживе коронавірус, то його переживе і американське домінування.

Однак, Китай використовує медичну та гуманітарну допомогу бідним країнам для боротьби з COVID-19 як інструмент насадження свого політичного впливу. Інформаційно-пропагандистська діяльність є частиною плану допомоги Пекіна, щоб затвердити світове лідерство в боротьбі з COVID-19, пише Reuters.

Раніше, більшість американців упевнені, що Трамп забарився з реакцією на коронавірус. Лише третина американців задоволена роботою федерального уряду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі