Китай використовує медичну та гуманітарну допомогу бідним країнам для боротьби з COVID-19 як інструмент насадження свого політичного впливу. Тільки минулого місяця шість китайських медиків приземлилися в Белграді на урочисту зустріч президента Олександра Вучича і його уряду. Після привітання Вучич поцілував прапор Сербії, а потім і Китаю, пише Reuters.
У Сербії, одному з найближчих європейських союзників Пекіна, і декількох інших дружніх країнах, Китай надає керівництво на місцях, щоб допомогти в боротьбі з епідемією COVID-19.
Інформаційно-пропагандистська діяльність є частиною плану допомоги Пекіна, щоб затвердити світове лідерство в боротьбі з COVID-19.
Ці зусилля китайського уряду призводять до того, що західні країни, які вже побоюються зростаючого впливу Китаю в усьому світі, в тому числі завдяки своїй ініціативі "Один пояс - один шлях", борються своїми власними силами з коронавірусом.
Вони є частиною багаторічних зусиль Китаю зі створення сприятливої позиції за кордоном, щоб компенсувати занепокоєння з приводу зростаючої економічної та військової могутності, і, водночас, представляти альтернативи західному домінуванню, такі як Азіатський банк інфраструктурних інвестицій, який Китай створив у 2016 році.
"Немає ніяких сумнівів у тому, що Китай буде використовувати спалах COVID-19 для подальшого розвитку того, що він вважає чинним у своїх національних інтересах. Це буде включати просування власної моделі управління, в даному випадку, - епідеміології", - сказав Гордон Хоулден, колишній канадський дипломат і директор Китайського інституту Університету Альберти.
Ця методологія заснована на агресивному і комплексному підході, який країна розробила для боротьби з вірусом, включаючи локалізацію Вуханя, і ноу-хау, які Китай створив як перша країна, яка зазнала спалах захворювання.
Прес-секретар міністерства Чжао Лицзянь на прес-конференції в четвер, 9 квітня, заявив, що метою спрямування медичних бригад є обмін досвідом Китаю по боротьбі з вірусом, а не експорт моделі управління за кордон.
Крім Сербії, Пекін направив медичні бригади в Камбоджу, Іран, Ірак, Лаос, Пакистан, Венесуелу та Італію - єдину країну G7, що приєдналась до ініціативи "Один пояс - один шлях". Також минулого тижня китайська медична команда з 12 осіб прибула на Філіппіни, щоб допомогти в боротьбі з вірусом.
За даними Китайського агентства з міжнародного співробітництва в цілях розвитку, інформаційно-пропагандистська діяльність йде на додаток до пожертвувань або продажу предметів постачання приблизно 90 країн, у тому числі таким конкурентам, як Сполучені Штати.
Раніше повідомлялося про те, що ген коронавірусу розшифрували в Китаї ще 2 січня. Вчений-вірусолог Ши Чженлі раніше за інших виявила і дослідила коронавірус SARS-CoV-2, але була змушена мовчати під тиском керівництва. Місцеві лікарі, які спробували поширити інформацію про нову хворобу, були затримані, а місцева влада забороняла публікацію "недоречної інформації", стверджуючи, що вона може спровокувати паніку. Пізніше була закрита лабораторія в Шанхаї, співробітники якої опублікували в інтернеті генетичну структуру нового коронавірусу. Лікарі з Уханю Чи Веньлян і Ай Фен розповіли про нове захворювання в соцмережах, але отримали попередження від поліції за розповсюдження неправдивих відомостей".
Китай неодноразово звинувачували в приховуванні інформації про коронавирус. Зазвичай такі звинувачення надходили з боку США. Також канал ABC News повідомляв, що розвідка США ще в листопаді знала про майбутній спалаху інфекції в Китаї.