Концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягає рекордно високих рівнів — The Guardian

Поділитися
Концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягає рекордно високих рівнів — The Guardian © ecoport.org.ua
Викиди вуглецю в атмосфері на 50% перевищують доіндустріальний рівень.

Концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягає рекордних показників, навіть попри падіння рівня викидів під час пандемії коронавірусу. Це серйозно загострює проблему зміни клімату та глобального потепління, пише The Guardian.

Нещодавні вимірювання, які провела обсерваторія Мауна-Лоа, показують, що загальна концентрація вуглекислого газу на 50% перевищує рівень, який був на момент промислової революції у Великій Британії.

Дані, опубліковані Інститутом океанографії Скриппса та Каліфорнійським університетом Сан-Дієго, показують, що атмосферні концентрації парникових газів у березні становили в середньому 417,14 частин на мільйон (ppm), що є новим рекордом.

Британська метеорологічна служба прогнозує, що щомісячні концентрації вуглекислого газу, головного чинника підвищення температури та кліматичної кризи, досягнуть свого піку в 2021 році приблизно на 419,5 частин на мільйон.

Попередній рекорд щомісячної концентрації вуглекислого газу становив 417,10 мільйонних часток у травні 2020 року.

Минулого року середньорічний показник становив 413,94 мільйонних часток. Прогноз рівня 2021 року складає близько 416,3 частин на мільйон.

Рівень вуглекислого газу в атмосфері протягом року незначно коливається, падаючи, оскільки частина поглинається навесні та влітку рослинами, що ростуть у північній півкулі, перш ніж він знову підвищується восени та взимку.

Але довгострокова тенденція до збільшення концентрації вуглекислого газу зумовлена ​​діяльністю людини, головним чином через використання викопного палива, а також через вирубку лісів, кажуть вчені.

Глобальні викиди тимчасово скоротилися в 2020 році в результаті падіння частоти використання транспорту та економічної активності на тлі карантинних обмежень, які повинні були стримати пандемію коронавірусу.

Але скорочення викидів у 2020 році було недостатнім, щоб суттєво вплинути на накопичення вуглекислого газу в атмосфері, яке продовжує зростати.

Для уповільнення або зупинки зростання концентрації вуглецю в атмосфері потрібно буде запроваджувати більш масштабні та довгострокові заходи для скорочення викидів, зауважують вчені.

Міжурядова експертна група з питань зміни клімату попереджає, що для стримування глобального потепління при температурі 1,5°С, після зростання якої очікуються найгірші наслідки для планети, глобальні викиди повинні досягти нульового рівня приблизно до 2050 року або раніше.

Досягнення кліматичної нейтральності передбачає скорочення викидів як можна ближче до нуля та поширення заходів, таких як посадка дерев, щоб поглинути залишки забруднення.

Коментуючи останні дані, професор Мартін Зігерт з Імперського коледжу в Лондоні заявив, що новий рекорд був абсолютно очікуваним.

«Можливо, викиди зменшувалися, але людська діяльність все ще провокує виділення великої кількості вуглекислого газу, і тому його атмосферна концентрація обов’язково зросте - і це буде продовжуватися, поки ми не дійдемо до нульових рівнів викидів», -  каже науковець.

«Наш шлях до нульового рівня викидів є водночас складним та очевидним, необхідно прискорювати рух до кліматичної нейтральності», - сказав Зігерт.

«Не можна ігнорувати те, як викиди від викопного палива впливають на нашу планету», - вважає професор Саймон Льюїс з Лондонського університетського коледжу.

«Знадобилося понад 200 років, щоб збільшити кількість вуглекислого газу в атмосфері на 25%, і лише 30 років, щоб досягти 50% вище доіндустріального рівня. Ця кардинальна зміна схожа на людський метеорит, який атакує Землю», - каже Льюїс.

Якщо країни вже зараз планують поставити суспільство на шлях стійкого і різкого скорочення викидів, світ зможе уникнути небезпечних наслідків зміни клімату, вважають учені.

Проблема зміни клімату стає дедалі серйознішою. Серія сильної посухи у Європі з 2014 року є найкритичнішою за понад дві тисячі років.

Дослідження проаналізувало кільця дерев починаючи з часів Римської імперії. Вчені заявили, що глобальне потепління є найбільш вірогідною причиною недавнього зростання екстремальної спеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі