За 40 кілометрів від столиці Сирії Дамаска виявили масові поховання людей, убитих урядом експрезидента Башара Асада. Братська могила містить тіла щонайменше 100 тисяч осіб, заявив Муаз Мустафа, голова Сирійської оперативної групи з надзвичайних ситуацій, передає Reuters.
"Сто тисяч — це найскромніша оцінка. Це дуже, дуже, майже несправедливо консервативна оцінка", — заявив голова групи, що базується у США.
За його словами, місце є одним із п’яти масових поховань, які він ідентифікував протягом декількох років. Він також висловив упевненість, що таких місць більше, ніж п'ять, а поряд із сирійцями серед жертв є громадяни США, Британії та інші іноземці.
Reuters не зміг підтвердити звинувачення Мустафи. З початку громадянської війни у Сирії, за оцінками, вбили сотні тисяч громадян. Асада та його батька, експрезидента Хафеза, звинувачують у масштабних позасудових вбивствах, зокрема масових стратах у тюрмах. Своєю чергою Башар Асад відкидає звинувачення та називає своїх недоброзичливців "екстремістами".
Мустафа розповів, що відділення розвідки сирійських Військово-Повітряних сил передавало тіла закатованих людей із військових госпіталів розвідувальним управлінням, а пізніше їх транспортували до місць масового поховання. Він додав, що тіла також доставляло муніципальне похоронне бюро Дамаска, персонал якого допоміг розвантажити трупи із рефрижераторних тягачів.
Зазначається, що група Мустафи розмовляла з водіями бульдозеристів, яких змушували копати могили. Їм наказували "багато разів здавлювати тіла, щоб вони помістилися, а потім покривали їх брудом".
Мустафа занепокоєний тим, що місця поховань не захищені. Він підкреслив, що їх треба зберегти, аби мати докази для слідства.
Раніше Асад у своїх перших публічних коментарях після втечі до Москви заявив, що хоче продовжувати боротьбу в Сирії. Він пояснив свою втечу з Дамаска в основному тим, що Росія та Іран не змогли або не захотіли запропонувати значну військову підтримку.
Про те, як падіння режиму Асада в Сирії може масштабно вплинути на Україну, в статті для ZN.UA розповідав член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.