Компанії в Польщі дедалі охочіше наймають українців, але нелегально – Wyborcza

Поділитися
Компанії в Польщі дедалі охочіше наймають українців, але нелегально – Wyborcza Польщі потрібні працівники з України. Ілюстрація © vashmnenie.ru
Працедавці часто нехтують легалізацією наймання на роботу іноземців, а спрощена процедура видачі трудової візи часом не виконується.

Українці в 3 працюють, де тільки можуть: на будівництві, на м'ясокомбінатах, збирають огірки чи фрукти на фермах і навіть в цирку. Громадяни України, який часто ловлять на порушенні правил працевлаштування, депортують з польської території. Але вони стають дуже важливими для польської економіки.

Про це сьогодні пише Gazeta Wyborcza, додаючи, що польські працедавці дуже часто не дбають про легальність працевлаштування і проживання українців в сусідній країні. Звісно, більшість заробітчан працює в Польщі легально. Але в першому півріччі 2015 року в країні були затримані 433 нелегальних працівники з України. Видання зауважує, що різні польські служби найпильніше стежать за фермами у прикордонних містах, оскільки там нелегально українці працюють найчастіше цілими групами. Перевірки влаштовують прикордонні служби і Державна інспекція праці, яка вишукує нелегалів з 2007 року. За цей час інспектори відомства виявили 15,7 тисяч людей, які в Польщі працювали незаконно. З них 9,5 тисяч осіб – українці, серед яких 776 перебували в сусідній країні незаконно. При цьому близько 9 тисяч польських компаній найняли на роботу іноземців з порушенням законодавства країни.

"Разом з тим, польські працедавці охоче шукають на роботу саме громадян України. Достатньо лише вписати запит в будь-яку пошукову систему: "Робота для українця/українки", - і стане очевидно, що пропозицій валом. В Ґданську шукають бетонників, в Коронові – працівників лісгоспу. В мережі також багато порад від юристів, як легалізувати працевлаштування українців", - йдеться в статті.

Українців головним чином наймають на фізичну некваліфіковану роботу: збирати овочі і фрукти, в транспортній сфері і на будівництві. В Кракові молодих громадян України наймають працювати в готелях і туристичній сфері. Деякі з них скаржаться, що за ту ж роботу їм платять значно менше, ніж полякам чи ставлять додаткові умови для отримання заробітку.

"Якщо взяти до уваги економічну кон'юнктуру, а також демографічні зміни і еміграційні тренди, знайти таких працівників в Польщі ставатиме дедалі складніше. Тому єдиним виходом стає пошук персоналу серед іноземців. Згідно з нашими підрахунками, впродовж найближчого року 12% польських компаній збираються найняти іноземців", - пояснив представник компанії Work Service SA Кшиштоф Інглот.

За його словами, вже сьогодні відбувається "комплементарна імміграція". Поляки шукають кращих умов праці у Західній Європі, а на польському ринку їх заміняють іноземці, а найчастіше українці. Хоча лише 4 тисяч серед сотень тисяч громадян України, які працюють в Польщі, займають кваліфіковані посади і працюють в офісах, в той час як решта працює фізично не за спеціальністю.

В цей же час, багатьом не вдається знайти роботу легально, а за порушення законодавства українців депортують з країни. Існує спрощена процедура легалізації праці в Польщі для українців. Щоб отримати внутрішню робочу візу достатньо отримати письмовий запит від працедавця. Однак часто цей документ не гарантує отримання робочої візи.

"Часом громадяни України приїжджають до нас працювати за контрактом, а потім виявляється, що їм більш вигідно працювати нелегально в іншому місці", - пояснює речник Селезійсько-Малопольського відділу прикордонної служби Катажина Мальчак.

Вона згодна з тим, що українці дедалі більше потрібні польським компаніям, але відкидає твердження, що перевірки прикордонників шкодять наповненню ринку робочими руками. За її словами, під час перевірок перевірять не лише законність перебування в країні працівників, а й умов їхньої праці.

В цей же час, потік українців, які шукають роботу в Польщі, збільшився в 2015 році. Експерти припускають, що це може бути пов'язано з війною на Сході України. В цей же час, Польща не дала притулок жодному біженцю з Донбасу. Анастасія Лопанова з Луганської області вже понад рік живе у Польщі, але статус біженця так і не отримала. Тому вона не може працювати.

Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що Польща видає за прийом біженців працевлаштування українців. Німецька газета додає, що більшість громадян України, які приїжджають у сусідню країну – це студенти, українці з польським корінням і тисячі заробітчан.

Разом з тим, відмова в статусі біженця ще не означає, що українців виганяють з Польщі, в якій дуже багато оголошень про працевлаштування на низько оплачувані вакансії. Таким чином, Варшава "затикає" українцями вакансії, які покинули сотні тисяч поляків. Поки громадяни Польщі шукають більших заробітків в Великобританії і Німеччині, польська влада з січня до серпня 2015 року видала громадянам України 403 тисячі дозволів на роботу і проживання в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі