Північна Корея заявила в четвер, 23 листопада, що розгорне додаткові збройні сили і нове озброєння на кордоні з Південною Кореєю, через день після того, як Сеул призупинив частину військової угоди 2018 року з Пхеньяном на знак протесту проти запуску супутника-шпигуна КНДР. Про це повідомляє Reuters.
Міністерство оборони Північної Кореї наголосило, що КНДР відновить усі військові заходи, які були зупинені в межах угоди з Південною Кореєю, метою якої була деескалація напруженості вздовж спільного кордону між країнами.
«Відтепер наша армія ніколи не буде зв'язана військовою угодою між Північчю і Півднем від 19 вересня. Ми скасуємо військові заходи, вжиті для запобігання військової напруженості і конфлікту в усіх сферах, включаючи землю, море і повітря, і розгортаємо потужніші збройні сили і військову техніку нового типу в регіоні вздовж лінії розмежування», - йдеться в заяві.
Південнокорейські офіційні особи заявили, що останній запуск супутника, найімовірніше, пов'язаний з російською технічною допомогою на тлі розширення співпраці між двома країнами, у межах якої Пхеньян передав Росії зброю. КНДР, зокрема, могла передати РФ балістичні ракети малої дальності і ракети для переносних зенітно-ракетних комплексів на додаток до артилерійських снарядів для війни проти України.
У середу, 22 листопада, Південна Корея призупинила дію частини міжкорейської угоди у відповідь на запуск супутника КНДР і заявила, що негайно посилить спостереження вздовж укріпленого кордону з Північною Кореєю.
КНДР звинуватила Сеул у розірванні угоди і попередила, що Південна Корея буде нести "повну відповідальність у випадку, якщо між двома Кореями спалахне непоправне зіткнення".
Представник Державного департаменту США заявив, що рішення Південної Кореї призупинити дію частини угоди було розсудливою і стриманою відповіддю, посилаючись на недотримання домовленостей з боку КНДР.
Сеул відновить спостереження і розвідувальну діяльність уздовж демаркаційної лінії, покращуючи здатність відстежувати загрози з боку КНДР.
Призупинена угода між КНДР та Сеулом була підписана на саміті 2018 року між Кім Чен Ином і тодішнім президентом Південної Кореї Мун Чже Іном. Критики вважають, що пакт послабив здатність Сеула контролювати Північну Корею, і Пхеньян порушував угоду.
Черговий запуск супутника-шпигуна у вівторок, 21 листопада, був третьою спробою Північної Кореї цього року вивести його на орбіту і відбувся після візиту північнокорейського лідера Кім Чен Ина до Росії, під час якого президент РФ Владімір Путін пообіцяв допомогти Пхеньяну у розробці супутників. Детальніше про зустріч Кіма та Путіна читайте в статті Наталії Бутирської «Чим для нас небезпечний Кім Чен Ин у гостях у Путіна».
Північна Корея заявила, що вивела на орбіту свій перший супутник-шпигун, чим викликала міжнародний осуд за порушення резолюцій ООН, які забороняють їй використовувати технології, що застосовуються в програмах балістичних ракет. Південна Корея повідомила, що північнокорейський супутник, ймовірно, вийшов на орбіту, але потрібен час, щоб оцінити ефективність його роботи.