КНДР приступила до перезапуску законсервованого раніше ядерного реактора у комплексі Йонбен, здатного виробляти збройовий плутоній. До такого висновку прийшли американські експерти, вивчивши світлини з космосу від 31 серпня.
Двоє дослідників з Американо-корейського інституту Університету Джона Хопкінса Нік Хансен і Джеффрі Льюїс зафіксували на фотознімках з супутника білу пару, що піднімається над сусідньою з установкою будівлею.
Вчені впевнені, що в ній розташовано парові турбіни і електричні генератори, що працюють від тепла, яке виробляється реактором.
За словами фахівців, обсяг і колір пари свідчать про те, що реактор запущений або близький до запуску.
Офіційної інформації про початок роботи об'єкта у Йонбені поки не надходило. Однак ще на початку квітня керівництво Північної Кореї заявляло про плани відновити експлуатацію реактора в ядерному центрі у Йонбені, зупиненого у жовтні 2007 року в рамках угоди під час шестисторонніх переговорів.
КНДР оголосила себе ядерною державою у 2005 році, в 2006, 2009 і 2013 роках провела підземні ядерні випробування, які викликали протести з боку міжнародного співтовариства. Після останніх випробувань, які відбулися 12 лютого, з'явилися повідомлення, що Пхеньян готується до нових, але вони досі не підтверджувалися.
У відповідь на дії Пхеньяна Рада безпеки ООН прийняла ряд резолюцій, що вимагають від КНДР припинити діяльність в ядерній сфері. На початку вересня МАГАТЕ висловив жаль щодо планів КНДР і закликав владу країни до виконання зобов'язань за відповідним резолюціям РБ ООН і до співпраці з агентством.
У центрі Йонбен, побудованому у 1986 році, крім реактора потужністю 5 МВт, розташовано завод зі збагачення урану. За рік на установці можна отримати достатньо матеріалів для виготовлення одного бойового ядерного заряду.
За даними американських фахівців, за останні кілька років розмір об'єктів у КНДР, де виробляється збагачений уран, збільшився у два рази. Завдяки фотознімкам з космосу їм вдалося також встановити, що головний урановий комплекс складається з трьох залів різного розміру, де встановлено центрифуги для збагачення урану.
Теоретично на розширених об'єктах можуть знаходитися до чотирьох тисяч центрифуг, а обсяг виробленого урану може скласти до 16 кілограмів на рік (для виробництва однієї атомної боєголовки необхідно близько 20 кілограм збагаченого урану). !zn
Читайте також:
США і Південна Корея створять "ядерну парасольку" від загрози з Півночі
Кім Чен Ин привітав Башара Асада з днем народження і пообіцяв підтримку
Школярі КНДР подарували армії ракетну систему залпового вогню
КНДР витратила на ядерні випробування гроші, на які могла б перемогти голод