Про це повідомляє Reuters, зауважуючи, що не має доказів того, судна Північної Кореї щось порушили. Змінювати напрямок руху посеред шляху не заборонено. До того ж, не відомо, де в країні було відвантажене пальне з Росії.
Однак, чиновники США стверджують, що зміна курсу посеред рейсу - це тактика, яку режим КНДР використовує, щоб обійти міжнародні санкції, запроваджені через ядерну програму Пхеньяна.
Зміна курсу, а також використання великої кількості офшорних компаній у поставках ускладнює можливість відстежити, скільки пального було транспортовано в Північну Корею.
"Намагаючись отримати дохід, режим в Північній Кореї використовує мережі доставки, щоб імпортувати і експортувати товари. Країна використовує тактики обману, щоб затуманити справжнє походження цих товарів. Пхеньян постійно фальсифікує дані про ідентифікацію суден і документації", - сказав помічник міністра фінансів США Маршалл Біллінгслі.
Reuters з посиланням на дані про пересування вказує, що 8 суден КНДР вирушили з порту у Владивостоці з пальним на борту і вказали своїм пунктом призначення Китай чи Південну Корею. Але покинувши води Росії, кораблі опинилися в північнокорейських портах Кімчхек, Чхонджін, Хиннам і Наджін. Жоден з них не пішов в Китай, натомість вони повернулися в Росію.
У всіх суден на борту було дизельне пальне. Про це виданню повідомило джерело у Владивостоці. Їхня вантажопідйомність варіювалася від 500 тонн до 2 тисяч тонн. Одним з кораблів був Ma Du San, який належить північнокорейській компанії Korea Kyongun Shipping Co. Він взяв на борт 545 тонн палива у владивостоцькому терміналі "Первая Речка", який належить "Независимой нефтегазовой компании".
У розпоряджені Reuters опинився коносамент - дкумент про погрузку вантажу. Він датований 19 травня. Ma Du San отримав свій вантаж з Хабаровського НПЗ. В документах російської Інформаційної системи державного портового контролю північнокорейське судно вказало, що прямує в китайський порт Чжаньцзян. Але натомість судно прибуло в Кімчхек.
Раніше США та Південна Корея домовились посилити санкційний тиск на КНДР. Про це домовилися преизденти країн під час переговорів. Крім того, голови держав засудили останній ракетний запуск КНДР і домовилися про спільну роботу з міжнародним співтовариством у питанні реалізації останньої резолюції (2375) Ради безпеки ООН.