У понеділок, 24 листопада, як свідчить витік документів в Міжнародному консорціумі журналістів-розслідувачів (ICIJ), китайський уряд використовує тюремні табори в західному регіоні Сіньцзян для того, щоб "промивати мізки" укладеним мусульманам уйгурской національності, повідомляє BBC.
"Витік документів вперше деталізує систематичне "промивання мізків "у Китаї сотням тисяч мусульман-уйгурів в мережі тюремних таборів суворого режиму", - йдеться в повідомленні.
Над документами працювали 17 медіа-партнерів, включаючи BBC Panorama і The Guardian у Великой Британії.
Розслідування виявило нові докази, які спростовують заяви Пекіна про те, що табори, побудовані в останні три роки, призначені тільки для добровільного перевиховання з метою протидії екстремізму.
Вважається, що близько мільйона чоловік, переважно представники мусульманської уйгурської громади, були заарештовані без суду.
В одному з злитих звітів вказується, що 15 тисяч осіб з південного Синьцзяна були відправлені в табори за все за один тиждень в 2017 році.
Витік урядових документів включає в себе інструкції, які в 2017 році керівники таборів отримали від одного з високих чиновників Комуністичної партії Синьцзяна. У них вказувалося, що не можна дозволяти пагони, потрібно підвищувати дисципліну і карати за порушення норм поведінки, сприяти покаяння і сповіді, заохочувати так званих "студентів" повністю перетворюватися, забезпечувати повне відео-спостереження за гуртожитками без сліпих зон.
Документи також свідчать, як контролюється кожен аспект життя затриманих: Як відзначає видання, "студенти" повинні мати фіксоване положення в ліжку, фіксоване положення в черзі, фіксоване місце в класі і під час роботи. Зміни строго заборонені. Уряд впроваджувало поведінкові і дисциплінарні вимоги для ранкового підйому ув'язнених, переклички, особистої гігієни, прийому їжі, навчання і так далі.
"Студенти" таборів отримували очки за ідеологічну трансформацію, навчання і дотримання дисципліни. Система батога і пряника визначала їх можливість спілкуватися з сім'ями, а також час, коли їх можна було відпустити.
У документах також містяться чіткі вказівки заарештовувати уйгурів з іноземним громадянством і вистежувати уйгурів, які проживають за кордоном. Передбачається, що посольства і консульства Китаю залучені в цю справу. Однак посол Китаю у Великої Британії Лю Сяомін заявив, що ці заходи захистили місцевих жителів, і за останні три роки в Сіньцзяні не було жодного теракту. Саму документацію з витоку посол назвав фейковий новинами.
В листопаді, 23 країни участниці ООН розкритикували китайський уряд за тиск на уйгурську меншину. Держави закликали уряд КНР утриматися від "свавільного ув'язнення уйгурів". У спільній заяві країни закликали владу у Пекіні "утриматися від свавільного ув'язнення уйгурів та представників інших ісламських громад".
Правозахисна організація Human Right Watch закликала ООН чинити тиск на Китай у зв'язку з масовими затриманнями уйгурів у китайській провінції Сіньцзян та іншими серйозними порушеннями прав людини.
11 жовтня 2018 року в Китаї опублікували документ про боротьбу з екстремізмом у східному регіоні Сіньцзян (Східний Туркестан), в якому підтвердили існування таборів перевиховання уйгурів – корінного мусульманського народу цієї частини Піднебесної, тим самим узаконивши переслідування мільйона мусульман.