Президент Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі зі своїм американським колегою Бараком Обамою висловив надію, що США будуть "суворо" дотримуватися свого зобов'язання не приймати чию-небудь сторону в питанні спірних територій Південно-Китайського моря, а замість цього будуть грати конструктивну роль для підтримки миру та стабільності в регіоні, повідомив помічник глави МЗС КНР Чжен Зегуан (Zheng Zeguang), передає Reuters.
"Є надія на те, що всі сторони будуть коректно розглядати і трактувати (питання спірних територій – ред.) Південно-Китайського моря і займуть об'єктивну і неупереджену позицію ... особливо це стосується країн за межами цього регіону", - сказав Чжен.
Також Сі Цзіньпін заявив, що Пекін не потерпить порушення його суверенітету в ім'я захисту свободи судноплавства, натякаючи на повітряні та морські патрулі США в Південно-Китайському морі, повідомляє китайське державне новинне агентство "Сіньхуа".
17 лютого міністерство оборони Тайваню заявило, що Китай розмістив ракети класу "земля-повітря"на Парасельських островах (які окуповані КНР, але на них пред'являють претензії Тайвань і В'єтнам – ред.) у Південно-Китайському морі.
Через Південно-Китайське море проходить майже третина світового морського вантажопотоку, а шельф розташованих там островів багатий нафтою. На різні території в цьому районі, крім Китаю, претендують входять Бруней, В'єтнам, Малайзія та Філіппіни.
30 жовтня Командувач військово-морськими силами Китаю У Шенлі (Wu Shengli) попередив своїх американських колег про існування ризику виникнення незначного інциденту, який може призвести до війни", якщо США продовжать свої "провокаційні дії" в Південно-Китайському морі.
На тлі вихідної загрози від мілітаризації Китаю на спірних територіях сусідні країни, такі як Філіппіни і Японія, посилюють спільне патрулювання спірних вод, у тому числі - за участю США, які неодноразово заявляли про неприпустимість односторонніх дій Китаю в Південно-Китайському морі.
Раніше повідомлялося, що Китай представив свою військову стратегію. Зокрема, на тлі напруженості в Південно-Китайському морі на спірних територіях, в стратегії прокоментована позиція Китаю наступним чином: "Деякі сусіди роблять провокативні дії і зміцнюють військові присутність на рифах Китаю і островах, які вони нелегально окупували. Деякі треті країни (які не є сусідами, натяк на США - ред.) також втручаються в справи Південно-Китайського моря,ведуть стеження і розвідку проти Китаю".
Детальніше про стратегії КНР в Південно-Китайському морі читайте в статті Миколи Бєлєскова "Морська далечінь Піднебесної" на сторінках "Дзеркало тижня. Україна".