Китай, коментуючи угоду США і Філіппін, яке надало доступ американським військовим до п'яти баз на території цієї країни, згадав про звинувачення на його адресу з приводу мілітаризації в Південно-Китайському морі, пише агентство Reuters.
Коментуючи цю угоду, прес-секретар Міністерства закордонних справ КНР Хуа Чуньін сказав, що співпраця Філіппін і США не повинно завдати шкоди суверенітету або безпеці інтересів інших країн. "Я також хочу зазначити, що останнім часом військові США люблять говорити про так звану мілітаризації Південно-Китайського моря. Чи можуть вони тоді пояснити, чи не є це (угода - ред.) свого роду продовженням військового укріплення в Південно-Китайському морі і районах, прилеглих до тих, де йде нібито мілітаризація?", - сказав він.
Нагадаємо, Філіппіни мають територіальні суперечки з Китаєм в Південно-Китайському морі. Зокрема, база ВПС "Антоніо Баутіста" дозволить ВПС США мати швидкий доступ до будь-якій точці Південно-Китайського моря.
17 лютого міністерство оборони Тайваню заявило, що Китай розмістив ракети класу "земля-повітря"на Парасельських островах (які окуповані КНР, але на них пред'являють претензії Тайвань і В'єтнам – ред.) у Південно-Китайському морі.
Через Південно-Китайське море проходить майже третина світового морського вантажопотоку, а шельф розташованих там островів багатий нафтою. На різні території в цьому районі, крім Китаю, претендують входять Бруней, В'єтнам, Малайзія та Філіппіни.
30 жовтня Командувач військово-морськими силами Китаю У Шенлі (Wu Shengli) попередив своїх американських колег про існування ризику виникнення незначного інциденту, який може призвести до війни", якщо США продовжать свої "провокаційні дії" в Південно-Китайському морі.
На тлі вихідної загрози від мілітаризації Китаю на спірних територіях сусідні країни, такі як Філіппіни і Японія, посилюють спільне патрулювання спірних вод, у тому числі - за участю США, які неодноразово заявляли про неприпустимість односторонніх дій Китаю в Південно-Китайському морі.
Раніше повідомлялося, що Китай представив свою військову стратегію. Зокрема, на тлі напруженості в Південно-Китайському морі на спірних територіях, в стратегії прокоментована позиція Китаю наступним чином: "Деякі сусіди роблять провокативні дії і зміцнюють військові присутність на рифах Китаю і островах, які вони нелегально окупували. Деякі треті країни (які не є сусідами, натяк на США - ред.) також втручаються в справи Південно-Китайського моря,ведуть стеження і розвідку проти Китаю".