Китай нещодавно оголосив про збільшення свого військового бюджету в поточному році на 10 % до $ 141 млрд, повідомляє газета The Australian.
"На даний час Китай є другим у світі за величиною військовим "марнотратом" після США. Різниця в тому, що у США є у всьому світі зобов'язання щодо забезпечення безпеки для своїх численних союзників, в тому числі перед ЄС і Японією. Китай, навпаки, не захищає нікого і нічого, крім себе. Так чому ж військові витрати збільшуються ще швидше, ніж ВВП", - запитує видання.
Джеймс Фанелл, до недавнього часу глава розвідки для Тихоокеанського флоту США, що не сумнівається у відповіді. Трохи раніше він у своєму зверненні до професійним військовим заявив, що Китай готується до війни.
Фанелл стверджує, що військовий підйом Китаю, якщо його не зупинити, обов'язково "порушить мир і стабільність наших друзів, партнерів і союзників". Він закликав США вжити цілеспрямовані та узгоджені заходи для стримування Китаю від використання своїх зростаючих військових можливостей, щоб встановити контроль на півдні або Східно-Китайського моря.
Такої ж думки дотримується і професор міжнародної політики університету Брюсселя Джонатан Холслаг. Він вважає, що цілком виправдано так думати, якщо спробувати поглянути "в середину Китаю".
Він визнає, що сусіди Китаю не примирилися з його амбіціями, а США не має жодного наміру їх притримати. З цієї причини, вважає він, слід очікувати серйозні неприємності і в не дуже віддаленому майбутньому.
Холслаг все не заходить занадто далеко у своїх прогнозах і не пророкує катастрофічну війну між Китаєм і США. Але він говорить про напруженості у відносинах між двома країнами, тривалому періоді суперництва і позерство один перед одним.
На думку експерта, Китай хоче порушити світовий порядок, установлений після 1945 року. Крім того, він стверджує, що немає очевидних шляхів для задоволення амбіцій цієї країни, зберігаючи безпеку сусідів і ліберальний світовий порядок. Тому він прогнозує війну в Азії.
"Китай стверджує, що його зростання має мирний характер", - говорить військовий аналітик Ендрю Крепіневіч. "Але його дії свідчать зовсім про інше: ревізіоністська держава прагнуть домінувати в західній частині Тихого океану", - додав він. Експерт читає, що потрібно бути готовими до оборони "від китайських претензій" островів Рюкю (Японія), Тайваню і Філіппін.
Як підкреслює Холслаг, США - це єдина сила, присутність якої може стримувати Китай від війни в Азії. Експерт побоюється, що "біда неминуча".
Раніше адмірал ВМС США Гаррі Гарріс заявив, що в районі спірних островів Спратлі Пекін почав створювати власні штучні острови, які можуть бути потенційно використані в якості військової інфраструктури, наприклад, для будівництва злітно-посадочної смуги.
Американська сторона вже повідомляла, що Китай почав будівництво військового аеродрому на острови Спратлі.