Китай знову почав випробовувати Захід — The Washington Post

Поділитися
Китай знову почав випробовувати Захід — The Washington Post © pixabay/mohamed_hassan
Ризик ескалації протистояння реальний.

На початку жовтня китайські військові розширили свою активність поблизу Тайваню, що стало причиною паніки на острові. Але справжньою метою такої військової активності Пекіна, швидше за все, був не Тайвань, а Сполучені Штати та інші п’ять американських союзників, які проводили спільні військові навчання в прилеглих водах. Стратегічна ситуація в західній частині Тихого океану швидко змінюється, оскільки Пекін намагається розширити своє панування над регіоном і визначити умови взаємодії із Заходом, пише The Washington Post.

У період з 1 по 4 жовтня китайські ВПС відправили в повітряний простір Тайваню майже 150 військових літаків. Це стало найбільшим військовим контингентом, який був відправлений до острова з Китаю за один день.

Адміністрація президента США Джо Байдена розкритикувала дії Пекіна, назвавши їх «провокаційними» та «дестабілізуючими», додавши, що вони «підривають регіональний мир і стабільність».

Але не бажаючи загострювати і без того напружену ситуацію, адміністрація США не оголошувала публічно, що кроки Пекіна, швидше за все, були відповіддю на найбільші в історії спільні навчання Сполучених Штатів та союзників, які відбувалися в сусідньому Філіппінському морі в той же самий період.

Дві групи авіаносців США, одна британська група, три великі японські кораблі та військово-морські сили з Канади, Нової Зеландії і Нідерландів зібралися в регіоні для масових навчань.

Навчання повинні були подати сигнал рішучості, без відкритих заяв на адресу Китаю про те, що Сполучені Штати та їх союзники мають намір зберегти свободу в районах Тихого океану, які Пекін вважає «своїми». Це, без сумніву, привернуло увагу Китаю.

Сполучені Штати та їх союзники намагалися досягти тонкого дипломатичного балансу: надіславши чіткий сигнал Китаю, але не викликаючи публічної суперечки. Однак замість того, щоб тихо висловлювати свою опозицію навчанням США, китайський уряд обрав жорстку і публічну реакцію, що спричинило кризу.

На даний момент не було прямого спілкування між двома сторонами через загальне погіршення військових відносин. Китай і Захід «спілкувалися» за допомогою військових кораблів і літаків, залишаючи неоднозначні повідомлення.

«Це явно було спрямоване на те, щоб надіслати повідомлення, і ми вважаємо, що час не був випадковим. Китай «закликає» Захід залишатися осторонь», — сказав високопоставлений чиновник США про активність китайських ВПС поблизу Тайваню.

Тайвань почув послання Пекіна, відповівши так само голосно. Сили оборони Тайваню спробували відповісти на агресію китайських ВПС. Лідери острова посилили свої заклики до міжнародної спільноти згуртуватися навколо захисту суверенітету Тайваню на тлі зростання загрози з боку Китаю.

В уряді США думки чиновників розійшлися щодо того, наскільки небезпечною стала ситуація в Тихому океані того тижня.

Вони заявили, що розвідка США не може точно підтвердити, чому Пекін так рішуче відповів на спільні навчання західних союзників. Але всі погодилися, що обидві події були пов’язані між собою і сторони намагаються закріпити нові позиції в умовах безпеки, що швидко змінюються.

Багато аналітиків всередині та за межами уряду США вважають, що Пекін, агресивно реагуючи на такі кроки, як спільні навчання, намагається тиснути на Вашингтон, оскільки хоче закріпити своє панування в регіоні. Китай залякує країни Заходу, які вважають, що протистояння з Пекіном неминуче призведе до відкритого конфлікту.

«Ми повинні бути обережними, щоб не дозволити Китаю визначати наші дії або мати право вето на те, що ми робимо для підтримки стабільності в регіоні. Це просто створило б більше простору для Пекіна, щоб продовжувати змінювати баланс сил на свою користь», – сказав відомий науковий співробітник Інституту Гувера Майкл Ослін.

Китай «репетирує» вторгнення на Тайвань і тренує свої війська для нападу на американські авіаносці, але Пекін також «влаштовує істерику», коли Сполучені Штати збільшують масштаби спільних військово-морських операцій.

Спільні військові навчання країн Заходу показують, що Сполучені Штати не самотні у своїй стурбованості зусиллями Китаю змінити баланс сил в Азії. Демократичні союзники знаходяться на етапі, коли вони знають, що потрібно зробити більше, аби відповісти на військову експансію Китаю в регіоні. Але вони все ще занадто турбуються про наслідки протистояння з Пекіном.

Найкращий спосіб продемонструвати Китаю, що його провокації не спрацюють, — це продовжувати швидкими темпами розвивати спроможність Заходу зберегти регіон вільним, включаючи готовність стати на захист Тайваню, якщо це необхідно. Ризик ескалації реальний, але перед обличчям агресії бездіяльність є найнебезпечнішим курсом, резюмує видання.

Посилення конкуренції зі США призвело до того, що Китай змінив свою політику військового базування за кордоном, намагаючись створити безпекове коло з країн, котрі залежать від нього економічно. Першою була створена база у Джибуті. Тепер масмедіа повідомляють про плани Пекіна відкрити базу в Екваторіальній Гвінеї.

Про те, як КНР зміцнює свої геоекономічні та військові позиції у світі, — у статті Наталії Бутирської «Китай підбирається до берегів США: що це означає».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі