Китай переконаний, що Америка занепадає, але Байден може це змінити — The Washington Post

Поділитися
На зустрічі з американськими дипломатами Китай відчував свою перевагу.

Після напруженої зустрічі з китайськими дипломатами минулого тижня американські чиновники побачили глибшу небезпеку: Китай упевнений, що Сполучені Штати занепадають, тому американському уряду може знадобитися інша стратегія ведення відносин із Пекіном, пише The Washington Post.

"Ми спостерігаємо зростання впевненості з боку Китаю. Наш підхід полягає в тому, щоб бути прямолінійними - уникнути непотрібних провокацій, але чітко показати наші цілі", - стверджує експерт Ради національної безпеки Курт Кемпбелл, який брав участь у переговорах з китайськими дипломатами разом із державним секретарем Ентоні Блінкеном та радником з питань національної безпеки Джейком Саллівеном.

У понеділок Вашингтон зробив ще один крок, приєднавшись до європейських країн, які оголосили про санкції проти Китаю за жорстоке ставлення до уйгурів у провінції Сіньцзян. Цей крок відбувся після санкцій США, оголошених минулого тижня, напередодні зустрічі в Анкориджі, проти 24 китайських та гонконзьких чиновників за придушення демократії у Гонконгу.

Базовою метою адміністрації Байдена щодо Китаю є, очевидно, спроба виграти трохи часу, використавши його для того, щоб вирішити внутрішні політичні проблеми. Це означає зосередити увагу на таких питаннях, як відновлення після пандемії коронавірусу, відбудова економіки США та налагодження «здорової» двопартійності у Вашингтоні. А це означає відновлення союзів шляхом запевнення таких регіональних партнерів, як Японія, Південна Корея, Індія та Австралія в тому, що Сполучені Штати повернулися.

Зустріч у Анкоріджі була частково шаблонною. Обидві сторони обмінялися різкою критикою, але китайські дипломати також висловили бажання "взаємовигідного співробітництва", тоді як американці пропонували спільну роботу над взаємними проблемами, такими як Афганістан, Іран, Північна Корея та кліматичні зміни. Однак на зустрічі було помітно, що Китай відчував свою перевагу.

Однією із найбільших критичних точок є Тайвань, який Китай хоче використати як тиск на США. Пекін вважає, що час на його боці і грає в очікувальну гру, але Тайвань може бути винятком. Однак США застерігають Китай від ризику провокацій.

Блінкен і Салліван підкреслили вірність Сполучених Штатів "основним документам" щодо Тайваню. До них належать три спільні комюніке, підписані в 1972, 1979 і 1982 роках, серед них Закон Тайваню про відносини 1979 року і обіцянки про те, що США продовжуватимуть підтримувати Тайвань, навіть попри відсутність офіційних зв'язків між державами.

Довговічність цього неоднозначного статусу-кво стала дипломатичним досягненням, наголосили американці своїм китайським колегам, вищим дипломатам Яну Цзечі та Ван Ї.

"Ми стверджували, що недооціненою моделлю відносин між США та Китаєм є довгострокове управління тайванською проблемою. Це були успішні, але часом складні рішення, часто побудовані на недовірі, але підкреслені стриманістю з усіх боків і відкритими лініями зв'язку", - пояснив Кемпбелл.

Спочатку на дипломатичній зустрічі Китай проявив щось близьке навіть до нахабності, коли Ян Цзечі читав лекції своїм колегам про американські морально-дипломатичні недоліки. Це повідомлення, ймовірно, мало на меті вразити вітчизняну аудиторію в Китаї щодо рішучості Пекіна. Але за цією зовнішньою впевненістю китайці, здавалося, були роздратовані тим, що до зустрічі в Анкориджі Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін спочатку відвідали сусідні Японію та Південну Корею.

Акцент адміністрації президента Джо Байдена на неформальному партнерстві США з Індією, Японією та Австралією дещо зміцнив позицію США в регіоні. Зокрема, Індія показала готовність співпрацювати і Японія під керівництвом нового прем'єр-міністра Йошіхіде Суги залишається відданим партнером США.

Китай зіштовхнувся з парадоксом в Азії: чим сильнішим і впевненішим він стає, тим більше він лякає своїх сусідів і підштовхує їх до співпраці з Вашингтоном. Саме тому нещодавні політичні проблеми Сполучених Штатів неабияк турбують американських союзників у регіоні: на тлі зростання Китаю вони не хочуть робити ставку на загасаючу наддержаву.

Адміністрація Байдена вже почала «ремонтувати» три сфери слабкості США щодо Китаю: пандемія коронавірусу поступово відступає, американська економіка починає повільно відновлюватися, а технологічний сектор отримує державні інвестиції. Переконати світ, що Байден може вилікувати політичний розкол США є найскладнішим завданням - і, мабуть, найважливішим у відновленні довіри до американської могутності, резюмує видання.

Американські дипломати розкритикували Китай через його політику щодо Гонконгу, Тайваню та через порушення прав уйгурів на перших переговорах на високому рівні після вступу Джо Байдена на посаду американського президента.

На початку першої зустрічі на високому рівні між Вашингтоном та Пекіном дипломати обмінялися взаємною критикою. Державний секретар США Ентоні Блінкен звинуватив Пекін у підриві глобальної стабільності своїми діями щодо Гонконгу, Сіньцзяна і Тайваню.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі