Китай стає все більше агресивним щодо Тайваню, під час закликів розпочати діалог на Близькому Сході та в контексті так званого "мирного плану" для України. Аналітики Welt вважають це свідченням того, що КНР все частіше кидає виклик світовому порядку Заходу, адже до 2049-го хоче стати наймогутнішою державою замість США.
Тож тепер Піднебесна часто виступає мирним посередником на міжнародній арені, війна в Україні це підтверджує. А представлення бразильсько-китайського "мирного плану" свідчить про те, що Пекін не нейтральний. Адже у цьому документі не згадується територіальна цілісність України або виведення російських військ, як це передбачено в мирному плані президента Володимира Зеленського, нагадують автори.
Тим часом Китай та Росію пов'язують і економічне співробітництво, і "міцна дружба". Тож Пекін представляє себе в ролі мирного посередника не щоб завершити війну в Україні, а щоб розширити свої позиції як великого гравця в геополітиці.
Окрім того, сьогодні КНР — рушійна сила для створення нових міжнародних інституцій, які повинні підірвати роботу НАТО, ООН, а з цим і претензії Заходу на владу.
"Ліберальний міжнародний порядок в основному розглядається недемократичними частинами світу як спадщина Другої світової війни. Він створений Заходом, для Заходу і контролюється Заходом", — прокоментував ситуацію гонконзький професор Стів Цанг.
Нагадаємо, у травні представники Китаю та Бразилії погодили власний "мирний план" врегулювання російсько-української війни. І хоча він складається з шести пунктів, а не дванадцяти, все одно багато в чому нагадує переформульовану китайську пропозицію, представлену у лютому 2023-го. В цілому цей план — вже традиційний заклик до деескалації та утримання від "роздмухування вогню" з акцентом на важливості проведення переговорів.