Китай і Росія: економічна "дружба", яка може сколихнути світ — FT

Поділитися
Китай і Росія: економічна © EPA/YURI KOCHETKOV
Після вторгнення Путіна в Україну торговельні зв'язки між двома країнами зміцнилися, так само, як і геополітичні амбіції Пекіна.

Цього тижня, коли російський президент зустрінеться з Сі Цзіньпіном у Пекіні 16 та 17 травня, широко розрекламована "дружба" між двома головними лідерами автократичного світу буде знову продемонстрована. Економічні зв'язки між країнами процвітають, але зазнають тиску з боку західних санкцій, які, як очікується, будуть у центрі уваги на переговорах, зазначає Financial Times.

Китай став важливим каналом постачання товарів для російської оборонної промисловості, що змусило держсекретаря США Ентоні Блінкена і міністра фінансів Джанет Єллен попередити Пекін про наслідки, якщо його компанії підтримають військові зусилля Кремля. Зростаючі економічні зв'язки є однією з найяскравіших ознак прагнення Китаю перебудувати світову геополітику на свою користь — і на шкоду США — за допомогою торгівлі, кажуть аналітики.

Друга за величиною економіка світу стверджує, що є найбільшим торговим партнером 120 країн і веде справи з більшістю держав незалежно від їхньої політики. Це дає змогу Китаю відігравати дедалі важливішу роль як економічний помічник цілої низки країн, зокрема й тих, які вороже ставляться до очолюваного США Заходу, як-от Росія, Білорусь, Іран, Північна Корея і Венесуела.

Засновник програми "Китай-Росія" в Центрі аналізу Китаю при Інституті політики Азійського товариства Філіп Іванок каже, що економічні зв'язки між Пекіном і Москвою посилюються з 2014 року, коли Росія незаконно анексувала Крим і піддалася першим західним санкціям, а Сі почав проводити більш жорстку зовнішню політику. Але після лютого 2022 року цей процес прискорився.

Інші країни також підтримували російську економіку, каже Іванов. Індія купувала російську нафту, ОАЕ допомагали з фінансовими операціями, а Казахстан, Білорусь і Туреччина забезпечували хаби для російського паралельного імпорту, але найважливішим був Китай, який донедавна не тільки нарощував експорт до сусідньої країни, а й купував російську нафту. 

"Підтримка, яку Росія отримує від Китаю, у поєднанні з прагматичним підходом багатьох інших країн висвітили обмеженість західної економічної потужності", — каже експерт з Китаю і Центральної Азії, науковий співробітник Російсько-Євразійського Центру Карнегі Темур Умаров.

У 2023 році 60% російського імпорту високотехнологічних товарів подвійного призначення надійшло з Китаю, згідно з аналізом даних FT. Погрози США ввести додаткові санкції проти китайських банків і компаній, схоже, знизили потік товарів.

Зростаюча залежність Москви від Пекіна може не турбувати Кремль. Натомість Пекін отримує цінний доступ до природних ресурсів і внутрішніх торговельних шляхів далеко від Індо-Тихоокеанського регіону, які є більш уразливими для тиску США.

На думку аналітиків, в основі прагнення Китаю до посилення впливу лежать торгівля та інвестиції. Флагманом у цій галузі є ініціатива "Один пояс — один шлях" вартістю 1 трильйон доларів — схема Сі Цзіньпіна з будівництва інфраструктури в дружніх країнах.

Нагадаємо, що Путін під час поїздки до Китаю обговорить з Сі Цзіньпіном шляхи подолання санкцій США. Путін використає поїздку до Китаю для обговорення варіантів створення стійкої до санкцій інфраструктури.  

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі