Ситуація навколо скандального податку на депозити у банківській системі Кіпру за добу стала дещо точнішою, але безнадійнішою: об'єктом вилучення коштів будуть майже всі банківські рахунки на острові. Місцева влада сподівається на допомогу Росії, однак та рятувати країну поки не поспішає, роблячи лише запізнілі і марні дії.
"Конфіскаційний" законопроект напередодні був відхилений парламентом країни, і його новий розгляд очікується в четвер, 21 березня.
Збільшення податку на депозити розміром більше 100 тисяч євро, як це передбачалося раніше, не відбулося, проект передбачає лише звільнення від податку депозитів менше 20 тисяч євро, суми у 20-100 тисяч оподатковуються в 6,75%.
18 березня 2013 року кіпрський регулятор заборонив керівництву кіпрських банків будь-які операції з рахунками на невизначений термін до особливого розпорядження. Глава ЦБ Кіпру Панікос Деметріадес заявив, що після зняття податку та відкриття банківської системи в перші дні з рахунків у кіпрських банках може бути знято близько 10% вкладів.
У разі ж, якщо податок не буде прийнято, а банківська система країни відкрита, масштаби відтоків капіталів з Кіпру вже в перші години будуть вищими в кілька разів. Так що, якщо ЦБ Кіпру і піде на розморожування банківської системи у найближчі дні, він з великою ймовірністю заборонить або обмежить можливість міжнародних платежів з Кіпру.
У цій ситуації найбільш постраждалими на Кіпрі будуть саме російські структури, відзначає "Коммерсант". Податок на 9,9%, що зробить структури РФ великими власниками кіпрських банків Cyprus Popular Bank і Bank of Cyprus, не основна загроза - набагато серйозніші можливі обмеження місцевих регуляторів на платежі з Кіпру у найближчі тижні, пише видання.
Влада Росії вживає запізнілих і вже практично марних зусиль, щоб повернути ситуацію у керований стан, зазначає "Коммерсант". Володимир Путін обговорив по телефону ситуацію з президентом Кіпру Нікосом Анастасіадісом 19 березня. За повідомленням РІА "Новини", Анастасіадіс "інформував Путіна про ухвалене парламентом країни рішення відмовитися від пропозиції, озвученої Єврогрупою".
Незважаючи на те що з приблизно 68 млрд євро депозитної маси в банківській системі Кіпру "російське походження" мають близько 25-30 млрд, скандал на Кіпрі став вже практично повністю "російським". На тлі вкрай помірної реакції на те, що відбувається у Великобританії, чия "частка" кіпрських депозитів також велика, російська реакція на те, що відбувається - найжорсткіша.
Поразка в парламенті дозволить Кіпру почати переговори з Єврозоною про альтернативні шляхи залучення коштів. Якщо "стрижка депозитів" не вдалася, гроші можна зібрати з інших джерел, говорить член ради директорів кіпрської практики Ernst & Young Неофітос Неофітоу. Такими джерелами може стати у тому числі продаж активів Росії.
Приїзд у Росію міністра фінансів Кіпру Міхаліса Сарріса в цій ситуації для кіпріотів мав стати "візитом надії", вважають "Ведомости". Кіпріоти намагатимуться не тільки обгооврити можливість реструктуризації російського кредиту (2,5 млрд євро на 4,5 року), але і запропонувати варіанти придбання активів, щоб отримати живі гроші. Так, Кіпру готовий допомогти Газпромбанк в обмін на ліцензію на видобуток природного газу на шельфі Кіпру.
Якщо Кремль погодиться надати всю суму, то Нікосія відмовиться від кредиту "трійки", вважає РБК daily. Все буде залежати від привабливості пропозиції - можливо, в рамках угоди росіяни погодяться купити проблемні банки. Але найбільш вірогідним видається варіант, що Нікосія хоче гарантувати собі підтримку обох сторін.
Кіпріоти, очевидно, хочуть реструктуризувати кредит на пізніші терміни, теоретично це можливо, але практично, враховуючи одностороннє рішення щодо податку, цього Росія швидше за все робити не буде, вважає колишній міністр фінансів Олексій Кудрін: "Є елемент неповаги: спочатку нам говорять, що ми найбільші кредитори і інтересанти, а потім - що без вас візьмемо ваші гроші".
Проте, як повідомляє РІА Новини в середу, 20 березня, глави Мінфінів Росії і Кіпру поки не прийшли до остаточного рішення з боргової проблеми острівної держави, переговори продовжаться на іншому рівні.
Раніше у вівторок під час телефонної розмови канцлер Німеччини Ангела Меркель розкритикувала Анастасіадса за переговори з Москвою. На її думку, Кіпр не повинен залучати до вирішення проблеми третю сторону. "Жорстка позиція Меркель пов'язана з майбутніми виборами в Німеччині, яка є основним кредитором "периферії". Канцлер дала чітко зрозуміти, що не має наміру на гроші німецьких платників податків рятувати російських вкладників", - вважає аналітик Berenberg Bank Роберт Вуд.
В американській пресі ситуацію на Кіпрі вже порівнюють з банкрутством Lehman Brothers, з якого почалася світова фінансова криза 2008 року. Кіпрські банки можуть зіграти таку ж роль каталізатора для розпаду єврозони. !zn
Читайте також:
Парламент Кіпру проголосував проти податку на депозити
Міністр фінансів Кіпру перед поїздкою до Москви подав у відставку
Колишні чиновники НБУ оцінили український капітал на Кіпрі в 12-25 млрд доларів
Азаров запевнив, що в Україні зберігати гроші надійніше, ніж на Кіпрі