Хто такі єменські хусити і чи можуть вони напасти на Ізраїль: аналіз Bloomberg

Поділитися
Хто такі єменські хусити і чи можуть вони напасти на Ізраїль: аналіз Bloomberg © EPA-EFE/YAHYA ARHAB
Бойовиків підтримує Іран та угрупування «Хезболла».

На тлі війни між Ізраїлем і ХАМАС зростає занепокоєння, що конфлікт пошириться на весь Близький Схід, залучаючи все більше ворожих до Ізраїлю суб’єктів. Ці побоювання підтвердилися 19 жовтня, коли американські військові заявили, що один із їхніх есмінців у Червоному морі перехопив крилаті ракети і безпілотники, запущені в бік Ізраїлю бойовиками-хуситами, які контролюють столицю Ємену і прилеглу територію. Також днем раніше на сили США в Іраку була атака двох БПЛА.

Видання Bloomberg розповідає про воєнізоване угрупування в Ємені і що від нього можна очікувати.

Хто такі хусити?

Хусити є частиною клану, що походить з північно-західної провінції Саада. Вони є послідовниками зейдитської гілки шиїтського ісламу, до якої, за оцінками, належить 25% населення країни. Після об'єднання Північного і Південного Ємену в 1990 році хусити провели низку повстань, а в 2014 році успішно взяли під контроль столицю країни Сану, розпочавши громадянську війну, яка триває досі.

Що спричинило громадянську війну в Ємені?

У 2011 році повстання Арабської весни змусило правителя країни Алі Абдаллу Салеха піти у відставку після трьох десятиліть правління. Згідно з підтриманою США угодою про перехідний період, його замінив президент Абд Раббу Мансур Хаді. Під час переговорів сторони підготували ґрунт для проведення нових виборів. Хусити, однак, відкинули план, який з'явився в результаті цих переговорів. У 2014 році уряд знизив субсидії на паливо, що викликало протести, і хусити витіснили уряд Хаді, сили якого зберігають контроль над східною частиною країни. Іран, де більшість складають шиїти, надав допомогу хуситам, а Саудівська Аравія, де більшість складають суніти, підтримала уряд. Насильство спустошило простих єменців, які кажуть, що між авіаударами, економічним колапсом і зростаючим голодом життя стало майже нестерпним.

Яку загрозу становлять хусити за межами Ємену?

Хусити почали регулярно нападати на Саудівську Аравію після того, як вона втрутилася у війну в Ємені в 2015 році. Аналітики кажуть, що Іран і його ліванський союзника, шиїтське бойове угруповання «Хезболла» проводять військову підготовку хуситів. Також їм надають сучасну зброю, зокрема дрони, а також балістичні і крилаті ракети.

Чи можуть хусити дійсно напасти на Ізраїль?

Хусити висловлюють підтримку палестинцям і погрожують Ізраїлю. Вони стверджують, що володіють ракетою на рідкому паливі, відомою як «Туфан», яка може мати дальність польоту 1350-1950 км. Це достатню для того, щоб потенційно поставити Ізраїль на відстань удару. Ємен та Ізраїль, розділені Саудівською Аравією, знаходяться на відстані близько 1 580 км один від одного в найближчій точці.

Які перспективи миру в Ємені?

Саудівська Аравія та інші країни Перської затоки намагаються домовитися про постійне припинення вогню в цьому восьмирічному конфлікті. Хусити заявили, що готові приєднатися до переговорів про політичне врегулювання під егідою ООН, але за певних умов. Однак переговори загальмувалися, коли між Саудівською Аравією та її багатим на нафту сусідом у Перській затоці Об'єднаними Арабськими Еміратами, які почали підтримувати конкуруючі угруповання, що змагаються за контроль над країною, почався розкол.

Нагадаємо, армія оборони Ізраїлю готується до «наступних етапів» у боротьбі з бойовиками ісламістського угрупування ХАМАС у Секторі Гази.

Зокрема міністр оборони Йоав Галлант заявив, що війна проти ХАМАС складатиметься з трьох основних етапів. За його словами, зараз триває перший. Також Галлант сказав військам, які зібралися на кордоні з Газою, що вони незабаром побачать палестинський анклав зсередини, вочевидь, маючи на увазі, що очікуване наземне вторгнення з метою знищення ХАМАС може розпочатись найближчим часом.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі